| kijkinkijkin a întrebat:

Am si eu o problema. Mi-am cumparat un sistem pc gaming; dupa ce i-am conectat cablurile de alimentare si restul, surpriza; unitatea functiona insa monitorul nu se aprindea. Montez la loc cablurile la vechiul calculator, hop aceeasi problema nici pe acesta nu mai functiona monitorul. Tin sa mentionez ca ledul verde de la monitor licureste. Stie careva care ar fi problema si ma poate ajuta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ingognito a răspuns:

Intrebarea mea este se vede logoul de la monitor inainte si dupa se face negru? Sau nu apare logoul deloc

| kijkinkijkin explică (pentru Ingognito):

Nu apare nimic, doar cat licureste beculetul verde. Cand acot conectorul vga, pe monitor arata no signal intr-un chenar.

| kijkinkijkin explică (pentru Ingognito):

Licureste doar beculetul de la monitor atat. Cand scot mufa, imi arata intr-un chenar no signal.

8 răspunsuri:
| Ingognito a răspuns:

Eu am avut ceva de genu se aprindea vedeam logo si dupa era negru, eu am schimbat windowsu si a mers incearca poate merge si la tine

| kijkinkijkin explică:

Am gasit rezolvare. Era foarte simplu. Dar voi lasa aici scris care ar fi problema. Desi m-am mai lovit in trecut cu aceasta problema, a trebuit sa ma lovesc cu capul a doua oara sa-mi dau seama ca e dureroswinking rezolvarea este este simpla. Avand 2 placi video una dedicata si una integrata logic ca se bat treburile cap in cap. Ca sa-ti functioneze pe cea integrata va trebuie sa o scoti pe cea dedicata
Deci nu va merge niciodata pc-ul atata timp cat ai conectat monitorul la cea integrata.

| NLS a răspuns (pentru kijkinkijkin):

1. Merge si cu placa dedicata conectata, insa trebuie sa o dezactivezi pe cea integrata din BIOS.

2. DE CE ti-ai cumpara calculator nou cu placa video dedicata, DACA o scoti?

| kijkinkijkin explică (pentru NLS):

Mdea! Aci trebuie sa-ti explic alta situatie... nu aveam cablu cubiesire hdmi ori dvi, asa ca am spus ca pana-mi achizitionez unul sa pun sa ma joc de pe placa integrata

| NLS a răspuns (pentru kijkinkijkin):

Am inteles. happy Sa-l stapanesti sanatos!
Chiar voiam sa te intreb de ce cablu VGA la PC nou...

| kijkinkijkin explică (pentru NLS):

Multumesc frumos! Esti gamer?