| Lucian989999 a întrebat:

Am si eu o problema, sa va iau cu inceputul am pornit pc ul am bagat 2 meci uri de pubg si m-am dus s-a mananc lasand jocu pornit, in timpul mancari am auzit ca s-a declansat ceva si nu stiu de la ce poate fi, eu am o sursa segotep 500w 80+ pfc activ. Eu ma gandesc sa nu se fi ars altceva, de cand am auzit declansarea aia nu se mai aprinde nimic niciun led nimic, ma gandesc sa fie de la sursa. Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dacă ai curent în casă și pc-ul tot nu merge, atunci duci pc-ul la service pentru verificări.
Dacă este adevărat ce spui, atunci cred că sursa "pfc activ" a devenit inactivă; ceva s-a ars în ea, dar se poate repara.

| Lucian989999 explică (pentru anonimg):

Deci nu se poate strica nici o piesa daca am pfc-ul activ nu?

| anonimg a răspuns (pentru Lucian989999):

Pfc-ul este altceva.
"Power Factor Correction (sau Controller după unii) este o funcție a sursei de a reduce pierderile".
Citat de aici: https://www.computerica.ro/sursa-de-alimentare-baza-unui-pc-fiabil/
Deci orice sursa se poate strica. Nu este nimic in lume ce functioneaza pe baza de curent si sa nu se defecteze.
Pc-ul trebuie dus la verificari. Si cred ca sursa este de vina daca nu intra curent deloc in pc. Si nu este obligatoriu sa miroasa a ars.
Verifica mai intai priza sa vezi daca este functionabila. Se poate arde si o priza.

10 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Lol, ai dat funda unui raspuns care poate sa fie corect, dar poate ca nu, sper ca te-ai dus cu el la service ca sa fie ghinionul complet tongue

daca ai un scurt, sau o cadere de curent, sursele pot "ingheta" si sa nu mai porneasca, calculatorul deloc, iar solutia e simpla: scos de tot din priza, lasat 2 minute si bagat la loc... am facut chestia asta de zeci de ori si a mers binemercic

| Lucian989999 explică (pentru Zuzu1991):

Sincer am incercat asta dar nu merge, am dat sursa jos din pc si am incercat sa o pornesc singura dar nimic si nici nu miroase a ars

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Atunci imi pare rau ca raspunsul meu ti-a dat o impresie falsa, se pare ca s-a cam ars PC-ul... imi pare rau... SINCER!

| NLS a răspuns (pentru Lucian989999):

Du-l la un service de cartier sa testeze cu alta sursa, daca nu poti tu imprumuta pentru 30 minute una...
si daca ea e problema, nu mai prea merita reparata, pentru ca povestea se poate repeta, si data viitoare posibil sa ai mai putin noroc.
Ia una dintre acestea, de unde gasesti mai ieftin (dar nu chiar www.cel.ro).

https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12iii-550-80-plus-bronze-550w/

https://www.pcgarage.ro/surse/gigabyte/p550b-80-plus-bronze-550w/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sursele mai au si protectii la caderi nedorite de tensiune si pur si simplu intra intr-o stare de protectie si nu porneste nici daca este in priza.
Ca sa scoti PC din protectie scoate-l din priza si tine apasat cateva vreo 10 secunde butonul de pornire, apoi baga-l inapoi in priza si porneste-l iar de la buton.
Daca nu porneste nici atunci inseamna ca s-a defectat sursa.

Răspuns utilizator avertizat
| NuCitescNotificari a răspuns:

Lasa prostiile si cumpara-ti o sursa de firma, nu no-name-uri

| Lucian989999 explică:

Si nici o componenta nu miroase a ars!