| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o problemă. Sper sa ma ajutați.
Vreau sa imi cumpar Memorie HyperX Fury Black 8GB, DDR4, 2400MHz, CL15, 1.2V dar nu stiu daca este compatibilă cu placa mea de bază.
Placa de bază: Asus P7H55 - M SI.
Dau funda!
O zi buna!

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Din cate vad placa ta suporta DDR3 nu DDR4 https://us.hardware.info/product/90609/asus-p7h55-m-si/specifications
Tie iti trebuie o memorie de tip DDR3 http://bit.ly/2UIluTA
Verifica cu CPU Z ce rami ai deja, sa fie ok pe latenta, frecventa etc. Vad ca placa suporta maximum 16Gb.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Am verificat dar imi spune doar ca am 4 GB RAM. Eu am 4 placute de un 1 GB fiecare si vreau sa le scot si sa pun doar 1 de 8 GB. Am gasit o memorie ram pe PcGarage (pe link-ul din raspunsul tau). Memorie HyperX Fury Blue 8GB DDR3 1600 MHz CL10 link : https://www.pcgarage.ro/......mhz-cl10/.

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Ce procesor ai? CPU Z trebuie sa-ti listeze toate componentele. Memoria aceea este ok. Iti trebuie cel mai probabil ceva pe 1600 la 1.5V si nu vad incompatibilitati din specificatiile placii de baza, dar listeaza si procesorul sa vedem ce si cum.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

IntelCore i5 CPU 650 @ 3. 20GHz

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

IntelCore i5 CPU 650 @3. 20GHz

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Din cate vad pe pcpartpicker singurele P7H55 - M sunt Pro, LE si CSM. Pe site-ul oficial de la Asus P7H55 - M, scrie ca suporta si memorii de 2000. Acum, tu ai pus link de eMAG cu cea M Pro, nu cu cea M-SI. Daca pui aici un print din CPU-Z la Mainboard, Memory si la SPD iti spun sigur ce ai. Acum, sunt 2 variante:
Conform pcpartpicker e ok ce ai selectat tu, dar conform site-ului oficial ASUS, conform Crucial https://eu.crucial.com/eur/en/compatible-upgrade-for/ASUS/p7h55-m-lx-usb3 confor forumistilor si conform manualului de la ASUS suporta 4 placute DIMM, deci 4 de 4 gb, in total 16 gb. Sfatul meu, daca iei, ia varianta asta http://bit.ly/2BqfHJu e exact ce ai selectat tu doar ca sunt 2 module de 4 gb fiecare (tu oricum poti sa ai maxim 16 gb pe placa, deci nu te avantajeaza/dezavantajeaza cu nimic faptul ca ai 2 placute de 8 sau 4 de 4, tot 16 gb de ram o sa ai. Kit-ul e cu 35 ron mai scump dar vezi ca-i o varianta resigilata cu vreo 60 ron mai ieftin. De mers sigur o sa-ti mearga daca nu sunt alte probleme. Vezi doar sa ai ultima varianta de BIOS sa te ajute la stabilitate. Si daca merg pe 1333 (ii verific cu cpu-z dupa ce-i instalezi), maxim le dai din BIOS in loc de 1.35 le dai 1.5V daca ai proxil XMP la rami, maxim si-n maxim de caz de joci cu BCLK-ul procesorului (suportant 1333 maxim).

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Pai si cum pot sa pun print cu cele cerute aici? Ca nu am m-ai pus.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Intra pe link am facut pozele cu telefonul.
Link : https://imgur.com/a/JOpJAZP

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Https://www.aida64.com/downloads
Incearca si cu Aida64, e "ciudat" sa nu-ti apara ramii. Incearca si cu Run as administrator. Tie iti trebuie sigur 2 module http://bit.ly/2BqfHJu adica asta, nu 1 modul de 8gb.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

A mers cu Run as administrator. Am pus pozele.
Am facut la SPD poze la toate sloturile (slot 1, slot 2, slot 3, slot 4) si la Mainboard, Memory.
Link poze : https://imgur.com/a/jrFPefn
Daca nu intelegi bine dai click pe ele sa se mareasca.

| ANF2004 a răspuns (pentru RaciusRo):

Este buna aceasta plăcută de memorie, nu îți face griji (cea pe care ai ales-o tu, asta DDR 3).

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Varianta ta de bios e ok, e una mai noua dar are ce-i trebuie: "Fix system loading slowly when plug 2 DRAMs with different size in a same channel"
https://www.asus.com/supportonly/P7H55-M%20SI/HelpDesk_BIOS/
Ia cele doua module, nu placuta de 8gb. Ajungi tot acolo dar e mai sigura varianta pe 2 module, e bine ca sunt dual channel.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Acestea : https://www.pcgarage.ro/......r=VCUHU9KS pssrc=ps&psaf=3YF&pscc=b59b0b7dfb8b99adee2d4c3d10a07660&utm_source=l.profitshare.ro&utm_medium=profitshare&utm_campaign=profitshare_3YF&utm_content=link.

Si trebuie sa descarc dupa acest site BIOS https://www.asus.com/supportonly/P7H55-M%20SI/HelpDesk_BIOS/?

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Da, varianta asta http://bit.ly/2BqfHJu vezi ca ai acolo resigilat la un pret mai ieftin daca doresti. BIOS-ul este ok per moment, daca apr incompatibilitati te gandesti la un upgrade/modificare de bios. Vezi ca ce-i acolo e pe stoc furnizor, aseara mai era 1 bucata, n-au decat resigilatul daca vrei sa iesi mai ieftin si sa iti ajunga mai repede.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Ok! Multumesc din suflet pentru tot! Nimeni nu ar fi stat sa imi explice ce si cum! FUNDA!
-- Sarbatori fericite! --

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Cu placere. Sarbatori fericite si tie. Daca iti dai comanda si vrei sa ma ajuti maxim, utilizeaza unul din link-urile de mai sus si/sau voucherul VCUHU9KS pentru o extrareducere de 1% ce se aplica unor produse ce nu sunt incluse cu alte reduceri sau in campanii, etc. Primesc si eu 2% sub forma de voucher. Daca nu iti functioneaza ceva lasa mesaj in privat si te ajut!

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Eu vreau sa imi cumpar normal. Adică sa nu fie desigilat ori resigilate. Normal.
Imi poti da un link?

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Eu am căutat pe EMAG Memorie HyperX Fury Black 8GB DDR3 1600 MHz CL10 Dual Channel Kit și este ca și asta de pe PcGarage. Sa cumpar de pe EMAG? Ca eu nu vreau produse resigilate sau resigilate.

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Pe EMAG cei Blue de 1333 dual channel sunt 400 ron pe stoc furnizor, si n-are rost. Ce poti selecta de pe eMAG e oricare de aici: http://bit.ly/2UVcVox Corsair aceia ii am eu la 269 doar ca eu am pe 1600 si ruleaza cam orice. Diferenta intre "stoc furnizor" si "in stoc" este ca dureaza putin mai mult pana ii livreaza.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Am comandat de pe PcGarage memoriile care ai spus. Am comandat pe cele la 333 lei. Adică acelea la 333 lei sunt ne desfăcute, nu au fost returnate, scoase din cutie adică la mâna 1 practic nu?

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Da, sunt "nedesfacute", dar cel mai probabil fiind pe "stoc furnizor" o sa ii primesti mai tarziu. Ca sa ruleze dual channel pune-i in slotul 1 si 3.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Si care ar fi slot 1 si 3. Adica nu sunt numerotate. Depinde din ce parte ii pun.

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Au culori asemanatoare, unele albastre parca.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Am deschis unitatea să văd. Sunt 2 sloturi albastre. Am dat comanda de ieri.
Scot memoriile pe care le am după bag memoriile în cele două sloturi albastre.
Și apoi pornesc calculatorul. Mai trebuie să fac ceva după ce le am băgat în unitate sau nu trebuie să le mai fac nimic doar le bag și gata?

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Vezi daca iti porneste cu ele acolo, daca nu, pune-le pe rand, foloseste diverse sloturi, pune placuta cu placuta, apoi dupa ce porneste vezi cu cpu z la ce frecventa functioneaza, daca iti arata 1600 la fiecare pe dual channel e super.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Da o să văd când o să vină.
Poti sa mai ma ajuți cu cv?
Aș vrea să imi cumpar și un Hard Disk de 1TB ca să am mult spațiu.
Sti ce hard disk pot să i-au?

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Poti sa-ti iei orice hdd de aici http://bit.ly/2rRcvSI vezi doar sa aiba buffer de 64, sa fie cat mai ok, 32 e cam micut. Ti-am selectat 7200 rpm sa ai o viteza buna, nu 5400. In functie de bugetul tau, poti opta pe ce producator doresti, daca ai buget mai mare, ia buffer de 128, dar sunt mai scumpe si le gasesti mai greu. Poti opta la un buget de 200 ron spre traditionalele Toshiba http://bit.ly/2SbWT80 WD Blue http://bit.ly/2EGBL6Q sau Barracuda http://bit.ly/2V2zB6s dar daca ai in buget 350 e mult mai ok un WD Black http://bit.ly/2EA06ue sau o varianta mai buna, FireCuda, http://bit.ly/2PTixfb care promite de 5 ori (atentie, de 5 ori, nu "pana la 5 ori", cel putin, asa scrie acolo) viteza mai mare decat un hdd obisnuit, si garantie de 5 ani. Eu in general am luat WD blue si gren pana acum, black, red, si nu am prins fail pe vreunul, si au in jur de 8 ani vechime. Tu ia ce vrei, oricare te ajuta, doar sa fie cu 7200 rpm si buffer de cel putin 64.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Hei! Azi mi-au sosit memoriile Ram. Le-am instalat, am pus unu într-un slot albastru și celălat tot in slot albastru. Dar când îi dau să pornească se reporneste întruna. Nu pot să intru nici în BIOS se reporneste intruna. Și dacă e să îi pun altfel o să mai mearga dual channel?

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Dual channel nu are cum sa mearga daca le pui in alte sloturi decat cele pentru dual channel. Incearca pe rand cu o singura placuta, incearca si in sloturi diferite, alaturate, cate una pe rand si vezi cum/daca porneste. Apoi cand/daca totul e ok, vezi cu memtest daca ai erori pe memoria respectiva. Iti da bluescreen, se aud beep-uri lungi, mici, sau cum mai exact?

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Pai și dacă imi da erori pe memorie ce fac?

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Daca iti da erori cel mai probabil se poate ca memoria ram sa fie defecta/stricata (slabe sanse, mai ales fiind noua) dar totusi, poti include si varianta asta in idea ta de "restart".

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Am pus una langa alta și când porneste apare 8120MB, apare Info despre sistem (ram, cpu etc) și se oprește pana să apară Starting Windows brusc apoi pornește și face tot așa. Și dacă vreau sa il opresc de la buton nu merge tot așa face și nici în BIOS nu merge sa intru(nu merge oprit, trebuie scos din priza). Mai am o singură varianta să le pun sper sa mearga.

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Ai incercat si doar cu o singura placuta, pe rand in fiecare slot? E "ok" ca-ti arata memoria. Incearca sa faci un reset cmos, poate te ajuta.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Pai cum să pun doar o placuta? Pai inseamna ca merge cu 4GB. Și cum se face reset CMOS?

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Incearca cu o placuta sa vezi cum se comporta, testeaz-o, testeaz-o si pe cealalta, apoi lasa una din ele si adauga cea dea doua placuta.
https://www.asus.com/support/FAQ/1000851/
https://www.youtube.com/watch?v=sSAVAVdGKXs
Cred ca ai aici jumperul cel mai probabil:
https://www.manualslib.com/manual/438745/Asus-P7h55-M-Lx-Usb3.html?page=16 in partea de jos, sau cauta unde scrie pe placa ta CLRTC sau Clear CLRTC

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Le am încercat pe amândouă. Am lăsat o placuta am pornit pc ul și a mers dar nu am umblat pe pc l am oprit până în Starting Windows. Văd că le citeste (ca le am pus pe rând să văd dacă are ceva una dintre ele) dar nu are. Cred ca nu mai este nevoie să umblu pe pc dacă el a luat-o.
3960MB OK așa mi-a arătat și la prima și la a doua (le am încercat pe rând).
Ce trebuie să fac?

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Pui una, pornesti pc-ul, vezi cum functioneaza, il opresti, si pui si pe-a doua sa vezi cum face. Poti reseta bios-ul la setarile default, sau sa-i faci un clear cmos. Poti sa incerci sa instalezi si ultima varianta de bios. Vezi cu cpu z la ce frecventa pornesc ramii.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Am încercat să pornesc dar după ce a apărut Starting Windows am primit blue screen și mesajul asta :
A fost detectată o problemă și ferestrele au fost închise pentru a preveni deteriorarea calculatorului dvs. Dacă aceasta este prima dată când ați văzut acest ecran de eroare Stop, reporniți computerul. Dacă acest ecran apare din nou, urmați acești pași: Verificați dacă aveți suficient spațiu pe disc. Dacă un driver este identificat în mesajul Stop, dezactivați driverul sau consultați producătorul pentru actualizări ale driverului. Încercați să schimbați adaptoarele video. consultați furnizorul de hardware pentru orice actualizare BIOS. Dezactivați opțiunile de memorie BIOS, cum ar fi cache sau shadowing. Dacă trebuie să utilizați Modul sigur pentru a elimina sau a dezactiva componentele, reporniți computerul, apăsați F8 pentru a selecta Opțiuni de pornire avansată și apoi selectați modul Safe Mode. Informații tehnice: * w STOP: 0x0000001E (0x0000000000000000, 0x0000000000000000, 0x0000000000000000, 0 x0000000000000000)

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Am dat din nou restart și la chestia aia cu Stop la ultimul șir a apărut așa XFFFFF8000C0D3DAF. Ce trebuie să fac în cazul asta?

| RaciusRo a răspuns (pentru RaciusRo):

Ce să fac? Resetez CLRTC?

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Mai poti sa ma ajuți? Chiar nu stiu ce sa fac. Pls.

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Da, cum am mentionat de mai multe ori, fa un reset cmos, si un update de bios, intra in bios si da-i la default setarile, cand iti intra, daca iti intra vreodata pe orice slot incearca sa le verifici cu memtest si vezi ce frecventa iti da pe cpu z, la ce voltaj sunt setate in bios, incearca si cu memoriile in alta placa de baza sa vezi cum se comporta...sunt multe idei, solutii; un bluescreen poate fi dat cel mai adesea din voltajul necorespunzator al memoriei ram dar nu inseamna ca asta e la tine, sunt mult idei, chestii ce poti sa le incerci.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Am facut si reset CMOS dar nu merge. Am încercat cu o placuta în toate sloturile.
Când îl pornesc apare Starting windows și da bluescreen cu un mesaj. Cu amândouă se reporneste repede. Nu vrea nu inteleg... Nu sunt buni ce au? Nu stiu ce să fac. Ca apare acolo când pornește la Info Ram zice ok dar nu inteleg ce are. Ce sa fac?

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Joaca-te cu setarile prin bios, incearca alte porturi la sata, trece hdd-ul de pe ide pe ahci, joaca-te cu frecventa daca nu e setata corect, update la bios, reinstalare windows, incearca cu o placuta, fa-o sa mearga apoi vezi cu a doua. Testeaza in alta placa de baza, vezi sa fie cablurile bine puse, incearca cu alta sursa mai puternica daca asta e la "minim", etc.

| RaciusRo a răspuns (pentru CM7YRE):

Dar sigur merg memoriile ram pe pc ul meu? Sper ca nu am dat banii degeaba...

| CM7YRE a răspuns (pentru RaciusRo):

Cum am mai mentionat, tu ai maximum 16 gb ram, pe 4 sloturi, asta inseamna placuta de 4gb pe fiecare slot, nu suporta 1 singura placuta de 8 gb. Tu ai selectat ddr4, ceea ce pe ddr3 nu mergea. Apoi Ti-ai selectat 8 gb, care sigur nu mergea. Cum ti-am spus, bazate pe specificatii, pe site-ul producatorului, bazat pe pcpart picker, tu ai nevoie strict de module de 4 gb, la 1.5 v, uita-te si documenteaza.
http://www.tomshardware.co.uk/......issue.html
http://www.tomshardware.co.uk/......-gigs.html
https://eu.crucial.com/eur/en/compatible-upgrade-for/ASUS/p7h55-m-lx
https://pcpartpicker.com/
http://www.tomshardware.co.uk/......pport.html
Sunt multe topicuri pe tomshardware, dar daca tu nu incerci toate solutiile, n-o sa stii de unde provine problema ta. Plus "banii degeaba" nu i-ai dat pentru ai retur pe ei in caz de ceva, si ai si garantie. Ramii "rar" ii primesti "stricati", slabe sanse.

48 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Aici zice că memoria acceptată e DDR 3:
https://www.asus.com/Motherboards/P7H55M/

https://m.emag.ro/......EFVH2BBBM/

-----------------------------
-- Sărbători frumoase --

| RaciusRo a răspuns (pentru sierra1):

Pai si ce sa fac pana la urma? Pai (Memorie HyperX Fury Blue 8GB DDR3 1600 MHz CL10) are DDR3. Pot sa cumpar memoria ram?

| sierra1 a răspuns (pentru RaciusRo):

Dacă acolo zice că acceptă DDR3 și tu vrei să iei DDR4, ce zici, merge?