| yonutu555 a întrebat:

Am si eu problema cu Hark-disk-ul jocurile cu cerinte mai mari gen gta5, dying light, batman etc imi sacadeaza, adica sunetul si imaginea se blocheaza iar revine si tot asa, am mutat jocurile pe ssd-ul de la windows si absolut toate jocurile merg perfect, precizez ca monitorizez temperatura la pc si componentele sunt pe masura deci singura problema ar fi HDD-ul, intrebarea mea pentru voi daca imi iau alt HDD 7200 256MB as mai avea problema asta sau sa iau SSD pentru jocuri? Eu as vrea nevoie de 1-2TB si SSD e foarte scump, ce sa aleg?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da-i o testare de suprafata (check disk) la hard disk! Va dura timp indelungat, poate chiar si cateva ore (in functie de marimea si starea discului!
Dupa ce s-a verificat /reparat sa-i dai si defragmentare!
Jocurile vor merge mult mai bine.

| sierra1 a răspuns:

Ai o placă video serioasa?

| Bizon95 a răspuns:

Ia ssd si pune pe el numai jocurile care sacadeaza

un hdd cu, cache mare te poate ajuta, dar, NU face minuni, cache-ul e degeaba in momentul in care tu incarci doar niveluri noi care nu iau nimic din alea vechi

eu am dat cu hdd-ul de pamant (adica am renuntat la el tongue ) dupa ce in World of War Planes intram in fight la 2-3 minute dupa ce a inceput runda, si eram deja mort de vreo 2 ori

| GPA a răspuns:

Buffer cache-ul cu cât este mai mare la un disk dur (HDD), cu atât vei accesa informația mai rapid.
Cu cât scazi din buffer-ul disk-ului, cu atât îi va lua mai mult să acceseze informația, de pildă jocul/jocurile cu cerințe destul de ridicate, precum GTA V.
Când este vorba de un conținut cu un volum pe disk foarte ridicat, precum GTA V, categoric un HDD cu un buffer de 16Mb și o viteză de rotație a platanului de 5400rpm va fi ineficient în indexarea întregului conținut "instant" (luând în calcul si serviciile si task-urile din background care consumă inutil resurse, in mod special la windows 10 care "trage" de hdd-uri destul de tare.

Faptul că ai mutat jocurile pe ssd a demonstrat doar că nu există parte mobilă, accesul la informația de pe memorii se face aproape instant.

Recomandarea mea ar fi un HDD de 7200rpm cu un buffer +128Mb

https://www.pcgarage.ro/......rpm-256mb/ (chiar mai bine, la un preț accesibil).