| costin007 a întrebat:

Salut TPU am si eu un laptop Asus n82jv in care am 2placi de ram de 2gb(4gb) si am pe el instalat windows 7 ultimate sp1 am incercat sa pun o placa de 4gb si nu porneste in bios imi apare ca am 6gb dar cand pornesc windowsul se reporneste laptopul care ar fi cauza?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca windows-ul tau este de 32 biti, atunci pot aparea probleme pe un sistem care are peste 4Gb memorie RAM, mai ales daca caracteristicile (frecventa, latenta) nu corespund intre cele doua placi sau cu placa de baza. La memorie de peste 4Gb se foloseste sistem de operare pe 64 biti.
Pentru a depista configuratia potrivita, procedeaza astfel:
1. Citeste manualul utilizatorului, in special specificatiile referitoare la memoriile RAM
2. Verifica functionarea doar cu placuta de 4Gb, introdusa in PRIMUL slot
3. Foloseste 2 placute de memorie IDENTICE, pentru a asigura functionarea in regim Dual Channel, cu care viteza de lucru va fi sensibil mai mare (aproape dubla)

| NLS a răspuns:

Daca latenta (CL) celor 2 placi nu e identica, sunt mari sanse sa nu fie recunoscute impreuna.
Incearca sa o lasi doar pe cea de 4GB, ar trebui sa mearga, daca nu cumva problema e latenta ei prea mica, pentru placa respectiva (placa de baza a laptopului).

| tudor1427 a răspuns:

Ai verificat daca memoriile sunt la fel? De ex ambele sa fie DDR3 sau ambele sa fie DDR4