| Costy007 a întrebat:

..am si eu un mic program in C++ care imi da batai de cap , va rog sa ma ajutati daca puteti . Enunt : Se considera un text avand maximum 255 de caractere, format numai din litere mici ale alfabetului englez si spatii, in care oricare doua cuvinte alaturate in text sunt despartite printr-un singur spatiu. Ultimul caracter din text este diferit de spatiu. Scrieti un program in C/C++ care citeste de la tastatura un text ca cel descris mai sus si afiseaza pe ecran, despartite printr-un singur spatiu, numarul de cuvinte din text si cate dintre acestea au prima litera vocala (a, e, i, o sau u). (Nu se va folosi functia strtok.)
Ex: pentru urmatorul text ele sunt eleve in clasa a opta. se va afisa : 7 5

Multumesc, anticipat !

1 răspuns:
| theforce a răspuns:

Sfatul meu este sa iei cartea si sa te pui pe invatat c++...astfel nu ai mai pune intrebari asa stupide...raspunsul este in fata ta, funda?