| DoBrOOO2001 a întrebat:

Am si eu un monitor Acer al 1916W si cand il bag in priza apare pe ecran numele sau no signal. Si dupa se stinge sta gen 2-3 sec aprins. Stie cineva din ce cauza sau cat m-ar costa sa il fac?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa repari nimic.
Monitorul nu primeste semnal, ceea ce si afiseaza (No signal = lipsa semnal).
Verifica:
- daca calculatorul este pornit si scoate semnal video (incerci si pe alt monitor)
- daca cablul video este conectat bine la calculator si in mufa potrivita (daca ai doua mufe pe calculator, verifica la ambele).

| DoBrOOO2001 explică (pentru Bula):

Nu ati inteles, am dat un exemplu poate sa apara si windowsul pe el, el tot nu sta aprins. se stinge dupa 3 sec indiferent daca este conectat sau nu

| Bula a răspuns (pentru DoBrOOO2001):

Ai incercat cu alt monitor?

| DoBrOOO2001 explică (pentru Bula):

Da. Si merge. Dar celalalt din intrebare nu merge. Sa fie ceva ars la el?

| Bula a răspuns (pentru DoBrOOO2001):

Este posibil sa fie defect sau nu suporta rezolutia /frecventa semnalului de la placa video (rezolutia de 1024 cu 60Hz merge la toate monitoarele).

| DoctorWh0 a răspuns:

Ce sa ii faci? No signal inseamna ca nu primeste semnal de la calculator. Vezi daca e pus in calculator(Firul).