| George12356456 a întrebat:

Am si eu un sistem genius 5.1 de 150 wati (50 subwofferul si restul boxele) si nu imi place cum se aude basu(nu se aude asa adanc frumos)la 50 de wati ar trebui sa se auda bine(are un var de 75 recunosk,aceeasi firma, dar se aude basu super, eu inteleg ca sunt 25 de wati in + dar si 50 nu-s de lepadat),ce problema ar fi, o fi fisurata boxa din subwoffer, sa ma duc cu el la firma?

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Chiar crezi că sunt 50 W?
Basul are nevoie de anumite condiţii pentru a suna bine. Pe lângă ce a zis Horia mai contează şi boxa, calitatea amplificatorului, difuzoarele trebuie să fie toate fazate, boxa de bas este bine să fie aşezată la nivelul duşumelei etc.

| George12356456 explică (pentru Arthur):

SI tu ce zici sa ma duc la firma? El se aude destul dar trebuie sa tin basul la minim din el sa nu baraie la volum mare; O fi din placa de sunet de la pc? e incorporata cu 3 jakuri(albastru verde si roz)eu am bagat la verde.

| horia2012 a răspuns:

Frecventele joase sunt redate cu atat mai bine cu cat difuzorul de basi are diametrul, cursa membranei difuzorului si magnetul mai mare.