| KoNeTi a întrebat:

Am un Acer Aspire 5737Z si nu mai imi merge. Se restarteaza automat cand il deschid. Vreau sa instalez Windows 7. Spuneti ce trebuie sa pun pe DVD in afara de setup si cum fac sa intru in setup sa-l reinstalez. Am PheonixBIOS

Răspuns Câştigător
| KoNeTi explică:

Deci inca o data, pe pasi:
1) descarci un sistem de operare care vrei tu: windows 7 de exemplu;
2) l-ai descarcat cu extensia.iso : Windows 7.iso
3) descarci isoburner de aici http://www.freeisoburner.com/
si faci un dvd cu imaginea descarcata ( Windows 7.iso).
4) dai restart la pc si intri in bios (F2, Delete);
5) setezi ordinea de boot a sistemului tau: prima sa fie unitatea optica (DWD-RW). Apare de obicei sub numele producatorului.
6) Salvezi si iesi (F10);
7) O sa ruleze dvd-ul si apesi o tasta;
8) De aici ruleaza setup-ul windows.

3 răspunsuri:
| TeodorL a răspuns:

Salut!

1) faci un dvd cu windows 7 bootabil, il poti arde cu isoburner;
2) intri in bios si setezi ordinea de boot, prima sa fie unitatea optica;
3) il restartezi si apesi orice tasta cand iti apare ca incarca dvd-ul.

| KoNeTi explică (pentru TeodorL):

Cum adica windows 7 bootabil

| TeodorL a răspuns (pentru KoNeTi):

Adica tu o sa descarci cu extensia.iso, iar dupa ce il pui pe dvd sistemul tau poate rula de pe dvd (nu are nevoie de windows) dupa restart.