| megustabuff a întrebat:

Am un amplificator ibiza amp-600, are puterea 2x460W la 4 ohmi si 2x320 la 8 ohmi. am un subwoofer 300W rms la 4 ohmi si o boxa 200W la 8 ohmi si sunt legate amandoua in acelasi amplificator dar fiecare pe alt canal afecteaza cu ceva amplificatorul sau pot sa ard boxele! un sfat sau o parere! funda!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Puterea de iesire este la fel pe ambele canale, deci atat subwooferul cat si boxa vor primii aceeasi putere, mai departe depinzand doar de rezistenta fiecarui difuzor in parte, adica 8 si respectiv 4 ohmi. Subwooferul va primii o putere mai mare sau egala cu puterea primita de boxa, pentru ca are rezistenta de 2x mai mica, adica 4ohmi, deci atata timp cat nu dai volumul foarte tare, totul o sa fie in regula.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ai dezechilibru mare pe canale, deci atentie!

| jdhjfdsvj a răspuns:

Salut.sunt sunetist si lucrez pe toate boxele.nu recomand boxa si bas pe un canal cu sau fara crossover.in primul rand boxa e mica si cand pui sub si boxa iese 4 ohm si puterea e egala.ad boxa ia la fel ca sub.boxa pe 1 ch si sub pe ch 2 rec lasa-mi un fb si iti zic mai multe despre sisteme rack schele si restul.app sub e pe 8 ohm daca are 1 difuzor pe 4 ohm e daca are 4 fire difuzor sau daca sunt 2 de 8=4 ohm

| Decem_Oana_1988 a răspuns:

Totul e inregula daca legi subwoofer-ul in paralel cu una din boxele care eu 4ohmi, si pe cea de 200w o legi la 8ohmi. amplifictorul nu pateste nimic, problema apare la noile boxe legate daca nu sunt legate cum trebui la rezistenta (ohmi) corespunzatoare acestuia. eu personal ti-as recomanda sa nu ma ai dupa ampul cel mare un alt am la boxa de 200 sau sub., adica folosestele doar cu o amplificare din ibiza de la boxe. e posibil sa ai un sunet de fundal mai mare pentru ca impedanta se va schimba.