| MirelCiobanu a întrebat:

Am un calculator cu o placa de baza cu 4 sloturi de memorie ram cu o capacitate de 64gb in total. Eu am ocupat doar 2 sloturi cu 2 placute de 4gb hyperx fury black ddr4 2400mhz. Vreau sa stiu daca este vreo problema daca mai adaug o singura placuta de 8gb si nu 2 de 4. Pentru ca vreau sa mai am un slot liber. Adica sa am in total 2 placute de 4gb si 1 de 8. Ca mai tarziu sa pot adauga una de 16gb. Deci, este vreo problema daca o sa am 2 placute de 4gb si 1 de 8gb?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Simplu: capacitatea memoriei care este suportata de placa de baza este de 16 Gb pe slot. Deci poti sa pui orice placuta pana la 16 Gb. Singura problema ar fi daca frecventa n-ar fi suportata de placa de baza. Adica daca in specificatii spune ca suporta frecvente pana la
2300 Mhz, nu vei putea pune o memorie de 2400 Mhz. Si ar mai fi o problema daca ai incerca sa pui placuta DDR3. DDR 3 are 240 de picioruse si DDR4 are 288. Deci n-ar functiona!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Nu este nici o problema.

| MirelCiobanu explică (pentru Salontanul):

Cum pot sa fiu sigur de asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MirelCiobanu):

Uita-te in manualul placii de baza, geezus! Nu imi zi ca nu il mai ai, de aia exista net si site-uri oficiale.

| Salontanul a răspuns (pentru MirelCiobanu):

Simplu: capacitatea memoriei care este suportata de placa de baza este de 16 Gb pe slot. Deci poti sa pui orice placuta pana la 16 Gb. Singura problema ar fi daca frecventa n-ar fi suportata de placa de baza. Adica daca in specificatii spune ca suporta frecvente pana la
2300 Mhz, nu vei putea pune o memorie de 2400 Mhz. Si ar mai fi o problema daca ai incerca sa pui placuta DDR3. DDR 3 are 240 de picioruse si DDR4 are 288. Deci n-ar functiona!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Posibil sa nu iti suporte. De ce nu vinzi tu frumos alea doua si sa iei un kit 2X8?

| MirelCiobanu explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai nu prea vreau sa le vand, deci cred ca o sa iau 2 de 4 daca 1 de 8 nu pot