| AlexAttac a întrebat:

Salut TPU,
Am un calculator cu placa video Ati Radeon X1050, care are porturile de iesire: DVI, VGA si port S-video. Televizorul are doar mufa Scart si port video component (composite) (mufele acelea care de obicei sunt multicolore, dar la mine sunt doar doua sub care scrie video si audio).
Intrebarea este, pot conecata calculatorul la televizor, televizorul pe post de monitor?
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Da, cu adaptor Scart si cablu coaxial de antena!
http://d3vnrd71myexot.cloudfront.net/Images%2Fadp_scart_adp_1.JPG
Mufa galbena!

Si asta in placa video:
http://www.lunashops.com/images/upload/Image/4-pin-s-video-to-rca--2.jpg
Si intre ele un cablu coaxial de antena cu mufe RCA la capete! Un cap intra in adaptorul ala de-l bagi in placa video si un cap il duci in adaptorul SCART pe RCA-ul galben!

| K0sti a răspuns (pentru K0sti):

Si comuti televizorul pe AV!

| AlexAttac explică (pentru K0sti):

De unde pot face rost de cablu si de adaptor?

| K0sti a răspuns (pentru AlexAttac):

De la orice magazin de piese electronice!

4 răspunsuri:
| horia1999 a răspuns:

Nu prea poti consider eu pentru a conecta calculatorul la tv daca nu are fix intrare ca la monitor degeaba.Egreu sa faci aceasta conectare si te costa scump.