| andrei690 a întrebat:

Am un calculator si la un anumit interval de timp cand il pornesc ecranul este negru si trebuie sa mut ramul in celalalt slot ca sa porneasca. De cateva zile imi da cmos error si cred ca este o problema cu bateria. Credeti ca bateria este defecta de mai mult timp si a afectat si ramul?

2 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Citeste aici despre principalele cauze care duc la eroare de CMOS.
Nu afecteaza memoria RAM:
http://stealthsettings.com/cmos-checksum-error-rezolvare.html

| al3xander a răspuns:

Da, pai CMOS-ul este memoria in care se stocheaza setarile de la BIOS si bateria are rolul de a tine acea memorie alimentata si ceasul activ. bateria nu afecteaza cu nimic RAM-ul insa daca RAM-ul este invalid poate aparea o eroare de genul asta. recomandarea mea e sa verifici placutele de RAM (eventual sa le faci un test, stiu eu sa lasi cate una si sa vezi daca functioneaza fara una-alta sau sa le pui pe alt computer) sau sa schimbi bateria de pe placa de baza si sa refaci setarile de la BIOS.