| Neamiticahfdn a întrebat:

Am un calculator vechi de 10 ani. Am mai schimbat eu cate ceva la el, dar nu prea multe, adica nu am de ce sa ma plang de el, in acestia 10 ani, mi s-a stricat doar o placa video o singura data care este de 1gb, nu e buna, dar csf..Si altceva nu am mai avut probleme cu el, decat sa-l curat, sa-i schimb windows, ceea ce se face la orice calculator. Si eu ma joc doar Sa:mp pentru cei ce stiu joaca, si imi ruleaza la 70fps joc curat, si daca bag moduri serioase la 50fps, dar setarile pe low. Acum am decis sa imi cumpar un alt calculator, deci doar unitatea, sunt dispus sa ofer pana in 1450lei, astept sa imi aratati ceva pana la aceasta suma, nu dispun de mai mult deoarece nu sunt un gayming inrait, si nu ma bazez pe jocuri, ma uit la un film, site-uri, dar sa fie si ceva, care sa tina cat de cat o joaca. Multumesc mult, astept propuneri de la voi.

1 răspuns:
| Bisbiavatar12 a răspuns:

Avand in vedere ca nu este un buget foarte mare, singura optiune ar fi sa cumperi deja un pc asamblat de la pcgarage. Sa presupunem ca mai faci rost de 50 de lei. Cea mai buna optiune ar fi : https://www.pcgarage.ro/......-garantie/
Dar tine cont ca nu este un pc de gaming si nu are nici placa video. O poti pune pe ceea de la vechiul pc.
Ori poti lua ceva SH. Nu este foarte recomandat, dar daca vrei performante mai mari poti incerca si varianta asta.
https://www.olx.ro/......93Q7R.html promoted
Asta am gasit eu. procesorul i5 si placa video gtx 750 ti merg impreuna in sensul ca nu o sa ai probleme gen freeze sau bottleneck. 8 gb ram mai mult ca perfect. memoria 500gb putin cam micuta dar daca tie iti convine este ok. Are si DVD-rw. Dar vezi ca modelul sursei si cati watti are acesta nu este mentionat, sa intrebi proprietarul. Daca este o sursa mai slaba de 300w, nu face achizitia, o sa-ti faca boom pc-ul :). De asemenea, intreaba-l si ce model este placa de baza. Asta bineinteles daca decizi sa faci achizitia. Eu as merge pe a doua varianta, cea cu pc-ul la 1500 lei de pe olx. Dar mai gandeste-te, mai intreaba prieteni, stii cum se zice, graba strica treaba