| Marian_Pitigoi_1961 a întrebat:

Salut TPU, am un DVR Jortan X 4 camere,am adăugat IP DVR-ului în router așa cum este indicat dar nu-l pot accesa de pe niciun, browser nici de pe internet explorer cu toate setările acelea riscante,pe motivul că DVR sau IP s-ar afla într-o rețea privată! Ce mă sfătuiți să fac? Cu mulțumiri, TPU

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Fara legatura si sa nu te superi pe mine dar la ce iti trebuie cumetre DVR-ul, ai vreo villa de 500.000 de euro pe care s-o supraveghezi? sau e nevoie de camere in lanul de porumb?
Eu nu agreez sub nicio forma camerele de tip IP ci pe cele prin cablu, atata timp cat acestea tip IP pot fi sparte de hackeri din intreaga lume si au acces la inregistrarile video

| GPA a răspuns (pentru Simpatic):

Camerele IP sunt tot camere wired, principiul este același de funcționare, doar că tipul de conexiune/semnal diferă. Nu vrei conexiunea remote, foarte bine, nu-l conectezi la rețea. Vrei conexiune remote, îl conectezi la rețea, activezi protecția firewall, ddos, setezi port triggering în loc de port forward, dezactivezi UPNP, pentru administrarea DVR-ului setezi o parolă complexă și nu vei avea probleme niciodată.

| Simpatic a răspuns (pentru GPA):

Eu m-am referit la faptul ca sunt sparte cu usurinta de hackeri (bine acolo unde exista interes), am vazut ca sunt siteuri pe net care ofera acces la camere IP de astea din toata lumea unele chiar si din locuita sau din curtea omului (fiecare unde l-a dus capul sa puna) si multe imagini surprinse de camere de trafic alea puse pe stalpi de autoritati...clar imaginile la care fac eu referire nu sunt puse la dispozitia internautilor gratuit de catre autoritati ci de catre hackeri care reusesc sa le pacaleasca sistemele.
Dar vorbim de hackeri adevarati nu de cotei ca Twoearth si altii de pe TPU noobi care daca s-au jucat in kali si niste softuri invatate mura-n gura de pe net se cred acum hackeri happy
Nu zic ca nu ai dreptate in ce ai scris, eu insa am dreptate in ceea ce afirm privind camerele la care te conectezi wireless.

| GPA a răspuns (pentru Simpatic):

Problema nu se pune de cameră, problema se pune la modul cum administrează conexiunea "Gică" care a montat camera. "Hacker", de învățat pe de rost ceva oricine poate s-o facă, dar să înțeleagă cum funcționează, e altă treabă. Dacă înțelegi cum funcționează, deja creierul tău gândește o soluție proprie de-a "penetra" un sistem, nu ții cont de tool-uri făcute de alții. Oricine poate să descarce root-uri, să le folosească, dar asta nu schimbă cu nimic faptul că nu știi ce se întâmplă în spate (backend), ești useless. Există conexiuni care pot preveni astfel de spargeri, cum ar fi un VPN configurat în rețeaua locală.

| GPA a răspuns:

Ai mai multe posibilități de-a accesa DVR-ul prin internet (remote), prin port forward, printr-un server VPN sau prin cloud (P2P, folosind o aplicație compatibilă cu DVR-ul).

Pentru conexiunea P2P, DVR-ul trebuie conectat prin cablu Ethernet la unul dintre porturile router-ului sau ale switch-ului, routerul să fie setat să aloce adresele IP în mod dinamic, adică automat (DHCP), iar în DVR, la rețea, să setezi conexiunea în DHCP, pentru a primi automat adresa IP de la router. Mai departe nu-ți rămâne altceva decât să descarci aplicația DVR-ului, scanând codul QR din interfață.

2) Prin port forward -> dezactivezi în DVR, la setări de rețea (DHCP) și-l setezi pe static IP. Setezi aceeași mască de rețea (255.255.255.0), același gateway (adică adresa IP a routerului) iar la IP îi setezi un IP care nu este alocat de router pentru niciun dispozitiv conectat (de la 192.168.0.0 la 192.168.0.254).Acest lucru se poate identifica ușor, deschizând pagina de administrare a routerului -> connected devices.
Salvezi, instalezi aplicația din codul QR și configurezi un device pe baza adresei IP și portului pe care DVR-ul îl folosește. Trebuie să ții cont și de adresa IP publică în acest caz, dacă este o adresă IP statică sau dinamică. Dacă este statică, nu mai trebuie configurat nimic suplimentar. Dacă este o adresă IP dinamică, în acest caz ești nevoit să conectezi DVR-ul la un server DDNS pentru a sincroniza adresa IP dinamică cu o înregistrare DDNS. Astfel că, vei folosi în loc de adresa IP, adresa serverului DDNS, urmată de port-ul configurat în DVR.

3) Printr-o conexiune VPN, dacă poți configura în router virtual host.

3 este o alternativă pentru o conexiune remote, mai sigură decât o conexiune P2P și mult mai sigură decât port Forward.

Folosește metoda 1 pentru conexiune cu DVR-ul.