| Bucuresti_Rutare_1994 a întrebat:

Am un laptop ASUS care mi-a ramas blocat pe: Operating System Not found.
Tin sa precizez ca pot intra in BIOS dar nu merge sa selectez HDD/SSD deoarece nu am aceasta optiune iar pe F8 nu apare nimic.
Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ai scapat sau a rimit o lovitura mai serioasa? Se prea poate sa se fi deconectat hardul sau s-a stricat de tot. Daca nu iti apare in bios hdd-ul inseaman ca nu il recunoaste banuiesc deci ori s-a deconectat, ori sa- stricat.Incearca sa reinstalezi win din dvd sau stick si daca porneste instalarea e salvat hardul.deci incerci mai intai sa reinstalezi win (sa speram ca nu ai operating sistem adica OS adica windows) din restart.Adica bag dvd cu win apoi dai restart si cand apare pe fond negru scris boot atappi from cd sau press any key boot from... apesi orice tasta si vezi ce se intampla. daca e hardul dus, iti scrie ceva nasol acolo, daca e bun, porneste instalarea.

3 răspunsuri:
| Bucuresti_Rutare_1994 explică (pentru RaduTN):

Multumesc. Inca nu am incercat aceasta metoda, insa as dori sa vad daca se poate repara intr-un mod mai putin daunator laptopului.

| RaduTN a răspuns (pentru Bucuresti_Rutare_1994):

De ce dăunător? Dacă scoți și pui la loc hard disk-ul nu afectezi în nici un fel laptop. Doar că pierzi garanția.