| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop Asus cu Windows 10.
Voiam să știu dacă există vreo modalitate prin care pot afla când am cumpărat laptopul prima data... sau când l-am deschis prima oară... ceva de genul

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Potiafla cand s-a instalat Windowsul: https://bit.ly/3qwOJsi
Poti incerca si cu: => start - run - eventvwr - ok -> si acolo o sa vezi erori si alte info.
Sau:
start run cmd systeminfo.

| darrio2007 a răspuns:

Verifica bonul fiscal sau factura din ziua cand l-ai cumparat.

| NeedHelp1 a răspuns (pentru darrio2007):

Ba ce deștept ești... cum de nu m-am gândit la așa ceva
Tu comentezi la mișto sau?
Nu mai am bonul fiscal sau factura din ziua în care l-am cumpărat, tocmai de aceea am pus întrebarea asta... că dacă le aveam mă uitam direct acolo
Nu mai răspundeți frate inutil, peste tot dau de unii ca voi.

| darrio2007 a răspuns (pentru NeedHelp1):

Asa ceva se pastreaza, pentru ca ai termen sa il returnezi, daca ceva nu-ti convine sau nu functioneaza corespunzator. Doar nu cumperi in fiecare zi un laptop, ca pe paine. Poti retine ziua cand l-ai cumparat.
Deșteptule!

| darrio2007 a răspuns:

Daca pierzi niste hartii importante, inseamna ca esti căscat. Si mai usor cu jignirile, ca n-am păscut oile impreuna.

| Lucian4 a răspuns:

Nu. Dar afiseaza cand a fost facut biosul. Windowsul nu urmareste oamenii cand deschid prima data PC

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu poti happy

| LPCTSTR a răspuns:

Nu.
Windows nu prevede absolut nicio metodă de urmărire a unor astfel de aspecte.
Ma gandesc ca singurul lucru care ti-ar da o idee este un sticker pe spate care conține datele produsului.

| dannyel86 a răspuns:

Poate ca atunci cand l-ai cumparat ai instalat niste softuri sau ai creat pe laptop anumite fisiere de care aveai nevoie. Data instalarii/crearii lor se poate vedea la "Properties" ("Proprietati) ori Control Panel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In bios poate. Depinde de placa de baza

| NeedHelp1 a răspuns:

Ok, am înțeles... o să mă mai interesez eu oricum

Eu știam o metodă prin Control Panel apoi prin mai multe fișiere și ajung la EventViewer, dar datele de acolo se pot reseta. cum s-a întâmplat și cu ale mele...
Și mă gândeam că există și o altă soluție.