| dmxsoimu a întrebat:

Am un laptop Asus i3 4 gb ram... si cand il aprind imi apare ecran negru si o liniuta, am incercat sa schimb windowsul 7 si 10 nu se incarca, am schimbat si hdd de 3 ori am bagat ssd si tot la fel, am bagat hdd cu win 10 pe el imi apare acelasi lucru, ecran negru si o liniuta care palpaie.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Astfel de fenomen se intampla daca laptop-ul nu poate boot-a de pe unitatea aleasa.
Pot exista mai multe cazuri
1. - Este uitat un disc (CD sau DVD) in unitatea optica, care este primul in ordinea de boot-are (stabilit in BIOS /UEFI)

2. - Este uitat un stick de memorie in careva port USB, care este primul in ordinea de boot-are (stabilit in BIOS /UEFI)

3. - Hard disk-ul /SSD-ul nu este preparat boot-abil, nu are instalat pe el vreun sistem de operare sau instalarea este compromisa /defectata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai ceva defect la el, dul la servis sa il faca ei.

| dmxsoimu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ai idee ce ar putea fi?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dmxsoimu):

Poate memoria sau hardul, numai ei in servis pot depista cauza, incearca sa i scoti bateria sa il folosesti numai in priza pe alimentatorul lui, poate o fi bateria.

| dmxsoimu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am incercat nu merge

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dmxsoimu):

Atunci nu ai ce sa îi faci, dul la servis si o sa il repare ei.

| flixbuster a răspuns:

Posibil sa nu ai corect configurat BIOS/UEFI.

| mastadont a răspuns:

Dar bios-ul ți se deschide, îți apare acel meniu de boot dacă apeși o anumită tastă, Nu știu care e pe Asus, încearcă cu f8. La Dell știu că e f12, încearcă și cu asta.