| Λndrei a întrebat:

Am un laptop Asus K56CM,cu urmatoarele specificatii:
Procesor i7-3517U 1,9 GHz;
Placa video dedicata nVidia GT 630M 2GB, si Integrata HD Graphics 4000;
8 Gb DDR3;
500 GB Harddisk;
Windows 8.1 Professional cu licenta.
Am toate driverele instalate, actualizate li zi.Problema este urmatoarea:
Jocurile merg prost cand acesta nu se alimenteaza. Daca ramane doar pe baterie, acestea merg perfect 10 secunde si 10 secunde merg prost, de ce? Daca bateria se alimenteaza merg perfect.Placa video dedicata este utilizata pentru jocuri.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

In general pe laptop cand te joci, nu trebuie sa il tii pe baterie. Cateodata nu are destul curent sa alimenteze placa video si procesor cand este in sarcina (jocuri) si iti apar acele sacadari.Vezi sa nu se dea singur laptopul pe "Power Saver" atunci cand scoti alimentarea. Asta ar explica performantele scazute in jocuri.

| Λndrei explică (pentru neluL):

E tot timpul pe High Performance.

| neluL a răspuns (pentru Λndrei):

Bateria nu are destul curent sa alimenteze placa video si procesor cand este in sarcina (jocuri) si iti apar acele sacadari, mai ales cand vorbim despre un ultrabook.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu mai fa experimente de astea ca strici bateriea. E logic sa mearga prost pe baterie. Laptopul are un consum x. bateria ofera un numar y de w/ora. Daca x e mai mare decat y(cum e la orice laptop, inclusiv la tine), laptopul o lasa mai usor ca sa faca fata bateria. Dar repet, nu mai fa asa ceva, ca strici bateria, si dupa nu e prea bine.

| Jipa95 a răspuns:

Pai incearca sa te joci pe cea mai mica luminozitate a ercanului, inchide tot din pc, yahoo, google, winap, etc, si intra in joc. Daca iti face tot asa, beteria este una foarte proasta, iti va trebui una mai buna, cu mai multe celule, deoarece si procesorul, ramii si placa video nu consoma tocmai putin la ce specificatii ai dat tu mai sus acolo. Bft

| DragosCatalin93 a răspuns:

E foarte simplu, deoarece diecare joc consuma mai mult decat bateria ta poate furniza