| IonutSxz a întrebat:

Salut TPU, am un laptop Asus tuf gaming f15 cu procesor Intel i5 12500 h si o placa nVIDIA rtx 3050 ti 4 gb si cand ma joc dying light desi nu are setarile la blana, se aud coolerele cum se invart mai tare si temperatura de la cpu mai sare si pe la minim 90 de grade, chiar si pe la 96 si nu stiu ce sa ii fac ca sa nu mai fie asa, ceva din bios? Funda

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Ala care a zis asta e prost de rage! Eu stiu asta de persoane care colaboreaza cu creatorii Asus nu de la vreun vanzator din magazinele Asus... Daca ar fi acea problema hardware atunci culmea ca o avem toti laughing ti-am zis ca si a mea se incalzeste si pe toti cei care au laptopuri cu procesoare Intel de la i5 in sus s-au plans de temperaturi mari, iar cand au fost intrebati creatorii, au raspuns ca e normal dar sa nu ne facem griji ca rezista pana la 110 grade, in unele cazuri si mai mult! Nu zic sa-l lasi sa se incalzeasca asa tare dar pana la 100 grade nu va avea nimic asta e sigur! Oricum daca ajunge la o temperatura prea mare care nu e suportata de procesor atunci laptopul se inchide!

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu ai ce face! Se zice ca temp. de la cpu Intel rezista pana la 110 grade, deci pana la 100 grade mai merge.
Cumpara un cooler pad sa mai ajute putin racirea dar nu va ajuta mai mult de 1 sau maxim 2 grade...
Mestereste un ventilator puternic si pune-l sub el, eu asa am facut dar chiar si asa temp. procesorului ajunge si la mine in jocuri la 95 grade dupa un timp. eu am un i7.

| IonutSxz explică (pentru lpavel):

Mie imi zisera de la Asus ca e o problema hardware

| lpavel a răspuns (pentru IonutSxz):

Ala care a zis asta e prost de rage! Eu stiu asta de persoane care colaboreaza cu creatorii Asus nu de la vreun vanzator din magazinele Asus... Daca ar fi acea problema hardware atunci culmea ca o avem toti laughing ti-am zis ca si a mea se incalzeste si pe toti cei care au laptopuri cu procesoare Intel de la i5 in sus s-au plans de temperaturi mari, iar cand au fost intrebati creatorii, au raspuns ca e normal dar sa nu ne facem griji ca rezista pana la 110 grade, in unele cazuri si mai mult! Nu zic sa-l lasi sa se incalzeasca asa tare dar pana la 100 grade nu va avea nimic asta e sigur! Oricum daca ajunge la o temperatura prea mare care nu e suportata de procesor atunci laptopul se inchide!

| DonMoldo a răspuns:

Nu te mai juca sau dai graficile mai mici daca nu vrei sa ramai fara el pe net am vazut ca temperatura maxima e de 100 de grade.