| petrovicimarius98 a întrebat:

Am un laptop Asus x552cl si cand il pornesc imi apare "Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key", si nu pot nici sa-l desfac nici nimic... Ce pot sa-i fac nici in bios nu pot sa intru straight face. Si nu nu am umblat nicaieri deodata stateam pe facebook si dintr-o data mi s-a blocat si i-am dat restart si mi-a aparut asta. FUNDA

9 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Scoate hardul si arunca-l!

| petrovicimarius98 explică (pentru K0sti):

Serios, asa faci tu? E ok atunci. Altcineva

| K0sti a răspuns (pentru petrovicimarius98):

De obicei nu glumesc! Scoate hardul si ai sa poti intra in BIOS! Daca nu, nu mai pune intrebari si descurca-te singur! Daca vrei sa discutam, ma gasesti aici: http://www.epasystems.ro

| valentin75 a răspuns:

Salut! Scoate hardul, il montezi si vezi daca merge low level format, reinstalezi sistemul de operare. Daca ai un Hirens Boot Cd ai putea formata. Il poti lua de pe net.
Poti folosi si asta (e si pe Hirens Boot Cd).
http://how-to-erase-hard-drive.com/

| petrovicimarius98 explică (pentru valentin75):

Salut nu pot scoate hardul deoarece e in garantie

| Memecy a răspuns (pentru petrovicimarius98):

Dacă ești în garanție recomand să îl duci să ți-l facă ei ^^

| valentin75 a răspuns (pentru petrovicimarius98):

Salut! Poti face un cd cu hirens boot cd, de acolo ai mai multe optiuni de formatare. Nu mai scoti hardul. Cea mai buna chestie e sa-l duci in garantie, nu te mai complica daca nu e cazul. Daca ai sistem de operare preinstalat nu ai probleme, trebuie sa ti-l faca. Daca a avut linux pe el...sa puna linux. Ca dupa merge sa instalezi ce ai cu licenta!

| Memecy a răspuns:

L-ai scăpat de pământ sau ceva?
Încearcă să reinstalezi sistemul de operare
Sau încearcă asta să intri în bios
când apare Reboot... apasă ctrl+alt+delete(se restartează în mod normal) apoi apeși F2 să intri în BIOS

| petrovicimarius98 explică (pentru Memecy):

Nu dar l-am lovit din greseala dar foarte foarte incet ca mi se blocase, l-am zdruncinat dar incet foarte incet, si nu nu merge ctrl+alt+delete