| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop care mi se descarca repede. Cum fac sa tina 3 ore?happy. Nu am probleme cu bateria, bateria e noua la cutie cu laptop-ul.
Am dat pe Power Saver la 'power options' da' tot nu tine mai mult de 50 minute.
Sau daca stiti un program care sa faca ca laptop-ul sa nu se descarce niciodata

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Daca e nou si tine 50 min, inseamna ca asa e facut din fabrica, bateria e mica, consumul e mare si nu se poate mari timpul de functionare prea mult.

Sunt laptopuri care au bateria de capacitate mai mare si componente cu un consum mai redus. Acelea pot functiona mai multe ore.

Un laptop mai puternic (procesor puternic, placa video dedicata) intotdeauna va consuma mai mult (in functie si de gradul de incarcare a procesorului si a placii video: jocuri, navigare pe internet, procesare fisiere video,...), deci bateria va tine mai putin.

http://www.notebookcheck.net/......739.0.html

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Sau daca stiti un program care sa faca ca laptop-ul sa nu se descarce niciodata...

laughing Tare asta! Voi ganditi?

| Simon a răspuns (pentru K0sti):

Uuu uuu uuu raspund eu, raspund eu.....NU! happy

| K0sti a răspuns (pentru Simon):

happy

| dannyel86 a răspuns:

Laptopul are si un cablu de alimentare, cu rolul de a incarca acumulatorul si pentru a tine in functiune laptopul peste puterea acumulatorului (chiar si 3 ore).
Daca ai nevoie de timp indelungat de operare laptop, il conectezi la priza si il folosesti potrivit destinatiei sale.

| Bandit288 a răspuns (pentru dannyel86):

Ce cap prost ai, esti o cauza pierduta prietene happy

| LinxCont a răspuns:

Daca nu exista priza prin apropiere, se pot folosi baterii externe pentru laptop cum vad aici http://www.gadgetworld.ro/baterie-externa-laptop-20000-mah.html
sau aici http://www.cel.ro/......yYyNTYn-l/

Trebuie ca bateria externa si incarcatorului laptopului sa aiba aceeasi tensiune.

Daca notebook-ul are baterie detasabila, se poate cauta o baterie de capacitate mai mare daca exista pentru acel model de notebook, ceva de genul http://www.azetshop.ro/......08-7741381