| BadFire a întrebat:

Am un laptop Compaq Presario CQ56.Ventilatorul scoate un zgomot foarte puternic si se incalzeste tare.Ce ar putea avea?

1 răspuns:
| suffarstar a răspuns:

Trebuie sa-l desfaci inauntru(daca te pricepi)sau daca nu atunci trebuie sa o faca altcineva (un service, o cunostinta)coolerlul probabil s-a uzat, sau e plin de praf.trebuie sa intelegi ca daca ventilatorul(coolerul)se va o opri procesorul tau, sau sursa, depinde de care este vorba se va topi imediat.pentru a evita prajirea trebuie sa-ti pui niste coolere care sa dea randament. apropo.a schimbat cineva din BIOS turatia paletelor ventilatorului? cel mai posibil problema este praful dar poate fi si uzura.in acest caz trebuie cumparat altul dar fi atent sa iei unul ingenios(sa nu consume mult la sursa si sa dea randament eficient)