| FlorinTma a întrebat:

Am un laptop cu 4 gb ram și vreau sa il upgradez si nu stiu daca sa-i mai pun 4 sau 8 gb rami?
P.S. vreau sa imi mearga mai bine GTA V si alte jocuri!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Desigur ca va rula, si eu am Lenovo 700 ideea pead, varianta ta e mai buna, ai un laptop foarte bun parerea mea, si eu aveam sacadari cu asta, i am cumparat 8 gb ram, ssd

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de placa ta video,cpu, nu doar de memoria ram, e adevarat ca conteaza memoria ram, dar degeaba daca placa video, cpu nu permite

| NLS a răspuns:

Ai o singura placuta?
E foarte important, din 2 motive:

unele laptopuri au doar 2 sloturi de memorie. Deci daca le ai pe ambele ocupate, nu mai poti adauga fara sa renunti la actuala (eventual le vinzi, nu iei mai nimic pe ele... apoi iti cumperi 2 placute de 4)

Daca ai o singura placuta, e semn bun.
Mai cumpara una identica, sa poti face Dual Channel.
Astfel o sa ruleze ceva mai rapid.
Identica inseamna identica, mai putin firma (Acelasi voltaj, aceeasi latenta CL, aceeasi frecventa, aceeasi capacitate).

GTA 5 nu o sa-ti mearga mai bine cu 8 sau 12 GB RAM, DACA nu ai procesor si placa video puternica.

| FlorinTma explică (pentru NLS):

Am placa video GTX 1050 4gb si procesor Intel i5 8th deci o sa-mi mearga mai bine GTA V?

| GPA a răspuns:

Trebuie să știu cum se numește laptop-ul ca să-ți spun ce fel de memorii să cumperi.

Avem nevoie de model+serie.
În Windows deschide "Run" (Windows+R) și scrie "msinfo32".
La "System summary", în partea dreaptă scrie "System manufacturer"/"System model". Spune-mi ce scrie acolo...

| 2EXA a răspuns:

S.ar putea sa vrei degeaba sa iti mai pui gb.Nu toate laptopurile te lasa sa mai adaugi, ca nu mai e loc.
Du.te la service sau cauta pe net.

| mitzok a răspuns (pentru 2EXA):

Cu ce l ar ajuta mai multi gb in afara de stocare?

| 2EXA a răspuns (pentru mitzok):

A spus clar ca vrea sa ii mearga mai bine.Nu sa se vada mai bine, sa Mearga mai bine.

| mitzok a răspuns (pentru 2EXA):

Pai si daca vrei sa iti mearga mai bine ai nevoie de rami, placa video sau de procesor, chiar si daca are 5tb tot prost ii merge.

| RAY a răspuns (pentru FlorinTma):

Desigur ca va rula, si eu am Lenovo 700 ideea pead, varianta ta e mai buna, ai un laptop foarte bun parerea mea, si eu aveam sacadari cu asta, i am cumparat 8 gb ram, ssd