| Tataru22 a întrebat:

Am un laptop cu placa amd si integrata si dedicata.
As vrea ca unele jocuri sa imi functioneze pe dedicata doarece merg greu gen : gta 5 sau heroes of the storm. Si habar n-am cum sa umblu in amd.
Ps: Va rog cei care aveti Nvidia sa nu imi dati exemple de setarile de la Nvidia deoarece am nevoie de raspunsuri clare.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unele laptopuri mai vechi au in BIOS acesta optiune. La laptop-urile moderne nu mai este aceasta optiune doarece trecerea de la una la alta se face automat functie de necesitati.

| Tataru22 explică (pentru Salontanul):

Pai faza e ca nu as vrea sa intru in bios deoarece nu stiu cum si leptopul e din 2015 deci e mai recent...

| Tataru22 explică (pentru Salontanul):

Alta chestie ar fi ca din cate am inteles amd nu are ca nVIDIA posibilitatea de a da click dreapta pe un joc si sa porneasca cu dedicata.Iar daca il fac din bios o sa imi functioneze doar jocurile pe dedicata sau tot leptopul?

| Salontanul a răspuns (pentru Tataru22):

Atunci trecerea se face in mod automat. Nu te chinui! Totusi, sa stii ca intrarea in BIOS nu este un capat de lume. Un pic de engleza si restul este usor. Daca crezi ca ai facut o setare gresita poti sa dai restore default. Cand ai terminat dai F10 si Yes.

| Salontanul a răspuns (pentru Tataru22):

Pe tot.

| Tataru22 explică (pentru Salontanul):

Nu cred multi imi zic ca placa dedicata intra cand cea integrata nu poate duce jocu da doamne am intrat in gta5 si la setari imi apare ca foloseste placa integrata spatiul de stocare nu cel al placi dedicate...

| Tataru22 explică (pentru Tataru22):

Si merge greu jocu. de se aude colarul

| Salontanul a răspuns (pentru Tataru22):

Atunci, curaj si intra in BIOS. Unde vezi ceva cu Graphic citesti ce scrie acolo. Ce laptop ai? Poate gasesc ceva explicatii.

| Tataru22 explică (pentru Salontanul):

Lenovo g50-45 http://www.altex.ro/......b-free-dos mai exact
si inca ceva cand intru in bios mai exact ce trebuie sa caut?

| Tataru22 explică (pentru Tataru22):

Ca nu vreau sa dezactivez integrata ca ma mai ajuta. Doar unele jocuri sa imi mearga cu dedicata

| Tataru22 explică (pentru Salontanul):

Daca poti sa imi dai id de skipe daca ai sa ma mai ajuti.

| Salontanul a răspuns (pentru Tataru22):

Ce sa cauti? Nu citesti ce ti-am scris? Ceva cu Graphic. Intrarea se face mai ciudat (am inteles eu) : Pentru Lenovo G50 pasii de intrare in BIOS sunt urmatorii:
1. Stinge laptopul
2. Apasa butonul Novo si apoi selecteaza Bios Setup
Asta am luat-o de pe un site. Uite si pe aici: https://www.youtube.com/watch?v=7bmpJ0hgxvU
Sunt foarte putine lucruri despre el.

| Tataru22 explică (pentru Salontanul):

Ma refer dupa ce intru la graphics ce caut sa dezactivez integrata sau sa pornesc jocurile cu dedicata?

| Salontanul a răspuns (pentru Tataru22):

Ti-am spus: trebuie ceva engleza.

| Tataru22 explică (pentru Salontanul):

Ma eu stiu engleza(scuze ca ma enervez) dar eu vreau sa stiu exact ce comenzi sunt ca sa stiu ce caut.