| ReTaRdEdCat a întrebat:

Am un laptop cu un GPU integrat si un AMD Radeon 330 si nu stiu cum sa schimb ce procesor sa foloseasca cand ma joc jocuri. Am vrut sa ma niste jocuri care Imi mergeau pe calculatorul meu vechi cu Windows XP mult mai slab decat laptopul care il am acum. Ma gandesc ca trebuie sa schimb ce GPU foloseste dar nu am reusit timp de in jur de 3 zile.
Detaliile calculatorului:
CPU Type Intel(R) Core(TM) i3-5005U CPU @ 2. 00GHz
GPU:Graphics Chipset
AMD Radeon (TM) R5 M330(discrete/switchable)
4 GB memorie RAM
Windows 7 64-bit
Sunt sigur ca nu e o problema de la overheating sau praf pentru ca l-am curatat acum 1-2 luni si nu are nici virusi.

Răspuns Câştigător
| CdeMetal a răspuns:

Incearca asta atunci
Apasa pe baterie click dreapta si da pe power options si da pe High Performance daca nu e deja setat, iar daca nu apare High Performance apasa pe Create a power plan, iar ca sa te asiguri apasa Change advanced power settings si cauta pe Switchable dynamic graphics, si alege Maximize performance

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Trebuie sa ai de la AMD un program care te lasa sa alegi. Incearca sa dai si click dreapta pe iconita de la joc si vezi daca ai optiunea ''run with graphics device'' si daca te lasa sa selectezi AMD graphics device.

| ReTaRdEdCat explică (pentru Wr3nch):

Nu am aceasta optiune. Iti trimit niste poze la cum arata AMD settings.
Interfata principala
https://i.imgur.com/u0ukLn6.png
Can apas pe "System"
https://i.imgur.com/FkxPLjn.png

| CdeMetal a răspuns:

Ai dat poza asta: https://i.imgur.com/FkxPLjn.png
Asta e meniul din care poti alege ce programe sa mearga pe placa video dedicata
Apasa pe Running Apps si o sa se schimbe in Installed Profiled Applications, de aici cauti jocurile tale si le dai pe toate pe High Performance

| ReTaRdEdCat explică (pentru CdeMetal):

Am incercat dar nu a mers. Si-a revenit la Power Saving dupa putin timp si m-am uitat dar nu a fost folosita de loc placa dedicata.

| CdeMetal a răspuns (pentru ReTaRdEdCat):

Incearca asta atunci
Apasa pe baterie click dreapta si da pe power options si da pe High Performance daca nu e deja setat, iar daca nu apare High Performance apasa pe Create a power plan, iar ca sa te asiguri apasa Change advanced power settings si cauta pe Switchable dynamic graphics, si alege Maximize performance