| andreiliviulup a întrebat:

Am un laptop de la HP, i7 6GB RAM si normal o placa video integrata si anume Intel HD Graphics 3000 si una dedicata Standard vga graphic adapter...
Uite problema mea-nu pot folosii placa dedicata cand intru in device manager in dreptul acelei placi video imi apare un semn de eroare si cand dau la proprietati imi apare Error 10

Am cautat cum pot rezola acea problema insa nu am gasit nimic
Am instalat driverul iar si tot asa imi apare nu stiu ce pot sa-i mai fac.
Ma poate ajuta cineva?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este o lipsa de drivere. Ori n-ai instalat driverul corespunzator ori placa video este defecta. Instaleaza Adobe Flash Player.
Apoi intra aici: http://www.driverscloud.com/en
Apasa pe Start the detection/Agent Installation/Automatic Installation/.
O sa se descarce un programel. Il instalezi dai iarasi "Start the detection" si dupa ce termina intrii in My Drivers. De acolo downloadezi (te uiti in dreapta) toate driverele si le instalezi. Vor fi cele mai noi. Atentie! Nu da restart pana nu-l instalezi pe ultimul. El o sa-ti ceara restart dupa fiecare dar pierzi timp.
Daca nu merge nici asa e defecta placa video. Succes!

| andreiliviulup explică (pentru Salontanul):

Am instalat programull am dat iar Start the detection si imi apare o ferestra... ii dau Detect apoi face el ce face si se inchide... dupa ce se inchide nu mai apare nimic si nu gasesc My Drivers

| Salontanul a răspuns (pentru andreiliviulup):

Ai instalat Adobe Flash Player? Daca da, incearca si cu astea: http://adrianbolocan.ro/programe-care-iti-gasesc-automat-toate-driverele/

Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi un conflict de intreruperi (IRQ).
Dezinstaleaza complet driverele video, da restart, apoi - cand- si daca cere - instaleaza din nou driverele.
Ce SO folosesti?

| andreiliviulup explică (pentru Bula):

Nu ma pricep bine la pc-uri mna...
daca dezinstalez driverele trebuie sa am eu in pc driverul de instalare sau il va cauta pc-ul?

| andreiliviulup explică:

Mi-am amintit acum...cand dau la proprietati la placa video VGA imi apare error code 10 The divice cannot start