| Alexino23 a întrebat:

Am un laptop DELL 5558 cu i5 5200u si 4gb rami..si as dori sa stiu. daca ii fac overclocking am inteles ca merge/trage la capacitate maxima procesorul, dar se supraincalzeste.dar daca ii cumpar un cooler de calitate? revine la temperatura normala cu overclocking sau tot se supraincalzeste?
OFER FUNDA CELUI MAI BUN SI DETALIAT RASPUNS!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai cum sa-i faci overclocking. El lucreaza in mod normal la 2, 2 Ghz si in timpul lucrului ajunge singur la 2, 7 Ghz. Are tehnologia turbo boost: http://www.procons.ro/....../index.php
http://pctroubleshooting.ro/......threading/
Poti sa-i cumperi un suport cu cooler:
https://www.google.ro/#q=suport+cu+cooler+pentru+laptop

| Alexino23 explică (pentru Salontanul):

Aah,nu pot sa ii fac overclocking? sad

| K0sti a răspuns (pentru Alexino23):

Cand o sa faci tu overclock la laptop iti dam premiu!

| Alexino23 explică (pentru K0sti):

Nu cunosc atat de bine, am intrebat frumos si civilizat.winking

| Salontanul a răspuns (pentru Alexino23):

Nu. Isi face el singur.

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Să presupunem prin absurd că ai reuși asta, răspunsul este teoretic da, dar dacă și numai dacă pui un cooler+radiator de desktop pe procesor și îți transformi laptop-ul într-un fel de all in one pc happy. Stai liniștit că am mai văzut hibride de-astea happy. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru O.C. iti trebuie un cooler aftermarket si o placa de baza pentru asta. Nu recomands sa faci asa ceva pe laptop! In general pe laptop nu se face O.C! Poate tu confunzi O.C. cu turbo boost, care-i altceva...