| vladlove123 a întrebat:

am un laptop fujitsu siemens v5535 intel celeron 512 mb ram care merge foarte greu cu windows vista home basic, laptopul a venit cand l-am cumparat cu windows vista si are si un aptipild pe el cu windows vista deci ar trebuie sa mearga super bine, nu stiu ce sa ii mai fac windowsul l-am instalat ieri si tot greu merge pana deschise browserul dureaza un minut, iar becul de la hdd aproape mereu sta aprins. ce sa-i fac?

Răspuns Câştigător
| Filip23 a răspuns:

512 M e cam putin. Nu stiu nici celeronul ce generatie e. Ideea e ca si AV-ul isi face niste rutine la inceput. Ar trebui sa vezi modificarea daca dezactivezi AV-ul din programele lansate la pornire. O varianta ar fi sa ii activezi "hibernate" la inchidere din buton.( Numai ca trebuie atentie, in cazul in care nu vede vreun stick sau imprimanta nou conectate, trebuie inchis normal si restartat). Vista si W7 au fost concepute si ca sa pape resurse si sa ceara computere noi.

| vladlove123 explică (pentru Filip23):

Filip poti sa imi dai un idul tau de messenger... sau baga-l tu pe al meu vladutz.mgv99

| Filip23 a răspuns (pentru vladlove123):

Meseriasul e alexmircescu13 (ID de TPU). E bine sa ii ceri si lui o opinie

3 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Omule, nu sunt in domeniu, doar ca m-am confruntat si eu cu lipsa de resurse, avand un calculator mai vechi. Problema timpului de pornire mi-am rezolvat-o cu hibernate, de pe undeva din Control Panel. Mai aveam o problema cu update-ul automat la AV (AVAST) si am trecut pe manual (ii dau cam la o luna). Referitor la cazul tau, Vista si cu un AV "greu" gen Kaspersky, iti vor incetini computerul; daca mai intri si pe un joc spatial, cred ca te omoara. Sfatul meu este sa iti pastrezi laptopul pentru deplasari, iar pentru net si jocuri sa iti iei un second de vreo 600 lei - un Dual core AMD X2 3600+, sau Intel, tot dual core, E2140 / Core Duo E6300, cu RAM 2-3 G. Cele de firma sunt bune (Fujitsu, Compaq). Refertor la ID, dimineata sunt la servici, iar treburile le termin cam dupa 19.30. Mai ai si varianta de a incerca un AV mai uman. Am luat ID-ul tau, insa nu stiu daca o sa te pot ajuta prea mult. Este pe aici un meserias, daca il reperez iti spun.