| Marius_Mirel_1999 a întrebat:

Am un laptop Lenovo ideapad 100 si cand il las mai mult timp fără sa umblu pe el se închide ecranul ceea ce e normal dar cand il inchid din start rămân ledurile de la baterie si cel care indica ca e pornit aprinse, si nu il mai pot deschide din butonul de pornire. Tin apăsat pe butonul de pornire maxim 5 secunde se sting cele doua leduri si dupa daca mai apas o data apasare normala se deschide normal. Exemplu cand ascult muzica si nu umblu pe el câteva zeci de minute se stinge ecranul muzica încă rulează cand ating touchpadu de aprinde normal dar vreau sa se si inchida normal fără se mai tin apăsat pe buton ca cele doua leduri sa se stingă si sa il pot redeschide. Tin sa mentionez cand nu il las sa se stingă ecranul se închide normal stingandu-se tot. Sper ca ati inteles ce vreau sa zic. Ofer funda big grin

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand se inchide ecranul, atunci laptopul intra in STANDBY (asteptare), iar dintr-o miscare de mouse / touchpad /apasare de tasta isi revine.

Duoa un timp mai indelungat, aparatul intra in regim de HIBERNARE, cand intregul continut a memoriei RAM se salveaza pe Hard Disk si laptopul se opreste. Din butonul de pornire se porneste din nou si apare rapid imaginea ecranului, asemanator cum a fost lasat.
La apasarea indelungata a butonului de start, calculatorul SE OPRESTE FORTAT, ca si cum ar ramane fara curent, iar la pornire se incarca sistemul de operare (windows-ul) normal.

Reglarea timpilor dupa care laptopul intra in regim de standby sau de hibernare se poate regla la Gestionarea Energiei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoate i bateria si foloseste l doar la priză prin alimentatorul lui desigur, poate e dusă bateria, ai nevoie de o baterie nouă.

| Marius_Mirel_1999 explică:

E nou laptopul.