| Anonimusrocraft a întrebat:

am un laptop Lenovo ideapad 320 si cand il pornesc face un sunet ca si cum ai da in el cred ca vrea sa dea read la HDD dar nu mai porneste si peste 2 sec apare firma, de unde provine, windowsu in scris si pac se opreste, se reporneste.

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Cu siguranță ceva este corupt la acel HDD.
În primă fază desfaci carcasa până ajungi la HDD. Scoți hdd-ul, cureți conectorul Sata și de pe HDD și din laptop, iar hdd-ul îl vei conecta pe un alt PC/pe o altă unitate printr-un adaptor Sata - Usb sau Molex-Usb sau printr-un Rack

https://www.googleadservices.com/......agead/aclk

Rack ( https://m.emag.ro/......DYC494BBM/ )

După ce conectezi hdd-ul la un PC, se va instala driverul și vei putea deschide un volum, îți va apărea discul fizic ca partiție suplimentară.
Descarci programul următor : https://www.easeus.com/partition-manager/

Selectezi disk-ul (disk-ul fizic, adică hdd-ul tău conectat), poate să fie 1, poate să fie 2, în funcție de cate unități de stocare sunt instalate. După ce ai selectat HDD-ul, click dreapta (Surface test). Va dura destul de mult, mai ales când este vorba de capacități mari de stocare. Lași să facă testul pentru sectoare și intrări corupte. După finalizarea testului, dai click dreapta pe partiție (C:) și verifici pe ce tip de partiționare este configurat hdd-ul tău (Dacă scrie "MBR", selectezi Rebuild MBR. Pentru "GPT" Rebuild GPT sau Check partition). Click dreapta pe partiția C: Check file system.

| Anonimusrocraft explică (pentru GPA):

Da, m-am uitat in BIOS si la HDD apare Not Detected.

| GPA a răspuns (pentru Anonimusrocraft):

Ți-am spus ce trebuie să faci, cu ocazia asta verifici și conectorii să fie fixați în sloturi.

| Anonimusrocraft explică (pentru GPA):

Nu am ceva cu ce as putea asta. am doar un laptop.

| GPA a răspuns (pentru Anonimusrocraft):

N-ai incercat să desfaci laptopul, să scoți hdd-ul și să verifici dacă n-a ieșit conectorul care alimentează portul Sata?

| Anonimusrocraft explică (pentru GPA):

E in garantie, nu il desfac, mersi orisicum pentru ajutor.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi HDD-ul. Recomand (oricum) inlocuirea lui cu un SSD. Asa mi-am revitalizat laptopul meu care era vechi.