| Antonio_Andrei_1995 a întrebat:

Am un laptop pavilion 15 notebook PC, Intel(R) core(TM) i3-3217u cpu @ 1. 80GHz 8 gb memory, windows 8. Ma jucam azi si dintr o data s-a oprit si cand l am deschis a aparut eroarea : boot device not found. Please install an operating system on your hard disk. Hard disk (3F0). Nu prea ma pricep ai nu stiu ce sa ii fac. Va rog ajutati ma sa l fac. Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

1 restabileste bios asa cum vine de la fabrica. default options
2 desconecteaza hdd si il reconectezi
3 https://www.youtube.com/watch?v=hIxb0ZE2qek
daca da vreun rezultat atunci spune-mi. de regula e o eroare de startare, si in cel mai rau caz hdd e stricat. posibil sa fie doar o eroare si sa reusesti sa startezi.

5 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Trebuie să instalezi din nou sistemul de operare... preferabil un Windows 7 Ultimate, deoarece Windows 8.1 după părerea mea nu e cine știe ce. Știu că nu e cine știe ce deoarece noi la liceu avem PC-uri noi de ultimă generație cu sistem de operare Windows 8.1, nu au nici-un program instalat în ele înafară de windows și și Office și se mișcă mult mai greu decât PC-ul meu cu windows 7 Ultimate.

| Iunix a răspuns (pentru Iunix):

Please install an operating system on your hard disk. înseamnă -Vă rugăm să instalați un sistem de operare de pe hard disk-

| Antonio_Andrei_1995 explică:

Gelu1970 Tonii Andrei da mi add pe facebook

| gelu1970 a răspuns (pentru Antonio_Andrei_1995):

Antonio, imi pare rau insa eu nu am cont pe facebook. daca vrei sa vorbim lasa-mi un id de yahoo in mesaj privat.
ai reusit sa startezi?

| Antonio_Andrei_1995 explică:

Nu am reusit gelu...