| Ciocusa a întrebat:

am un laptop si am windows 8.1 pro pe el si de ieri imi scrie in colt dreapta jos la ecran Activate Windows, go to pc settings to activate windows. Vreau si eu sa stiu de ce imi spune asta, si atunci cand ma duc sa il activez si d-au click pe activate imi spune windows can not activate now, try again later. Cum s-a dezactivat, cine stie sa imi raspunda, dau funda. Multumesc!

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Probabil ca l-ai cumparat cu un windows tip trial. acesta normal e de 90 zile. ori cumperi o licenta legala de windows ori il activezi folosind un activator. ai o a treia optiune: il lasi asa si peste putin timp o sa ai un laptop pe care nu o sa il poti utiliza.
daca laptopul tau ar avea o licenta preinstalata de fabricant nu te-ar aviza de faptul ca trebuie activata.
bafta.

| MskDesign a răspuns (pentru gelu1970):

Si asta este Romania!
Ne ducem in magazin si alegem un laptop cu windows 8, dar care nu ne este specificat ca acel os este in versiune trial sau daca este, probabil abia se vede.

| gelu1970 a răspuns (pentru MskDesign):

Ca e versiune trial se poate comproba usor. partea rea e ca cei ce vand calculatoare cu astfel de versiuni sunt niste hoti deoarece ar trebui sa explice cumparatorului la ce sa se astepte. probabil legeale permite asa ceva.
stii cum e zicala... unde nu este nu poti cere. sa ai o zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele laptopuri sunt mai ieftine dar cu windowsu-ri trial. Adica cu windows-ul activat doar 30-60 sau 90 de zile.Ce poti face este sa cumperi o licenta.

| Cristi_Stroe_1995 a răspuns:

Downloadeaza km spiko si n ai treaba happy

| Ciocusa explică:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri, dar avem o problema, asta seara cand am deschis laptop-ul, jos in colt unde imi scria sa activez windows-ul nu mai imi scrie lucrul acesta. imi scrie decat windows 8.1 pro build 9600. Stiti cumva de ce? Multumesc anticipat!