| qcplayysLOL1 a întrebat:

Salut TPU, am un laptop si vreau sa reinstalez windowsul dar nu stiu daca driverele raman salvate fiindca nu am cd cu driverele pentru el si nu stiu de unde sa fac rost de ele

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu se mai obisnuieste oferirea driverelor pe un suport fizic (CD), pentru ca in intervalul de timp dintre data la care iese respectivul produs de pe poarta fabricii, si pana ajunge la tine pe birou/in calculator daca vorbim despre o componenta, mai apar noi versiuni alre driverului, versiuni pe care le gasesti in 99, 99% dintre cazuri pe site-ul oficial al produsului (laptop, placa de baza, webcam, casti etc...)
Driverele pentru video se iau de pe site-ul oficial AMD respectiv nVidia,
acolo gasesti cele mai noi versiuni, chiar mai noi decat cele de pe site-ul/pagina oficiala a laptopului sau a placii video.

https://www.amd.com/en/support

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/drivers/

iar daca ai doar grafica integrata de la Intel>>>>
https://www.intel.com/......phics.html

Daca ai laptop, trebuie sa cunosti numele complet al modelului.
Pe baza lui gasesti destul de repede driverele, pe net.

4 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Driverele nu raman salvate. Mai sunt aplicatii pentru salvarea driverelor, se mai pot lua drivere de pe site-ul oroducatorului componentei respecive daca accesul la internet nu e blocat chiar de lipsa driverelor, drivere mai instaleaza si windows-ul.

| sammy7 a răspuns:

Daca pui W10 Driverele raman instalate. Daca pui w7 trebuie sa iei driverele de pe net.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru sammy7):

Lal, NU
win 10 are drivere pentru orice pe windows update, dar NU inseamna ca raman salvate

cauta site-ul producatorului laptop-ului si ar trebui sa aiba si driverele acolo

| sammy7 a răspuns (pentru Zuzu1991):

La mine sau salvat automat.