| GGB22 a întrebat:

Salut TPU,
Am un laptop Toshiba satellite l300, 2CR de ceva vreme imi tot scrie bootmgr is missing( windows7) ...am incercat toate variantele posibile de reparare pana la instalarea windowsu-lui de pe cd boot... Dupa ce imi reinstalez programele necesare. Il inchid iar uneori imi apare aceiasi problema. De fiecare data trebuie sa intalez windows. Problema este ca inainte sa faca asta am reinstalat windows si nu a fost instalat corect dar dupa am reinstalad dupa cd bootabil. Oara sa fie semn ca e pe duca hard disk? Iar daca este asta Hard disk de pe eMAG Toshiba 7200rpm 1tb sata3 este compatibil cu Toshiba l300 2cr?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Vezi ca hdd-urile de laptop sunt de 2, 5 in schimb cele de desktop sunt de 3, 5 inch.

Si eu cred ca e pe duca hardul dar s-ar putea sa mai ai ceva pe hdd vechi cand reinstalezi windowsul asa ca poti incerca sa formatezi cu totul hdd vechi si sa faci din nou partitiile.

| GGB22 explică (pentru Zaygon):

Nu inteleg care este diferenta de hdd 2, 5 si cele de desktop de 3, 5? Multumesc pentru raspuns!

| GGB22 explică (pentru Zaygon):

P.S care ar fi o modalitate mai simpla de formatat hard disk?

| Zaygon a răspuns (pentru GGB22):

Dimensiunea lor fizica. Nu poti pune un hdd de desktop de 3, 5 inch intr-un laptop pentru ca nu intra fizica in el.

Iar entru formatare iti recomand asta: copiezi pe stikuri/hdd-uri externe tot ce mai ai nevoie din pc si cand dai sa instaleze windowsul si te pune sa alegi partitia unde sa instaleze le stergi pe toate cu totu si le faci din nou si dupa aia selectezi partitia si instalezi.