| AlinCosty a întrebat:

Salut TPU! Am un laptop vechi de 6 ani și când îl pornesc dupa 1-2 min. imaginea da freeze.Am încercat sa reinstalez Windows-ul, dar la fel.Ma gandeam ca poate e de la HDD și am zis sa cumpăr un HDD normal și sa-l conectez cu ajutorul unui USB Sata, ideea e daca pot sa-l conectez extern cu un cablu Sata si sa instalez Windows-ul pe HDD extern, ar functiona ideea?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Esența este: da DACA bios-ul permite boot de pe usb

| dannyel86 a răspuns:

Daca ai reinstalat Windows-ul si problema persista, e clar ca vorbim de o componenta interna.
Recomandarea e sa elimini cauzele pe rand.
Scaneaza hardul pentru detectarea erorilor fizice (bad-uri). (HdTune sau alte softuri gratuite)
Daca nu la el e problema, trebuie testata memoria RAM cu utilitarul Memtest. Am avut si eu probleme cu inghetarea ecranului sau restart in timpul sau imediat dupa reinstalare Windows, dar numai schimbarea placutelor de memorie RAM mi-a rezolvat problema.

| AlinCosty explică (pentru dannyel86):

Faza e ca nu pot sa stau prea mult pe laptop ca îngheață ecranul și nu mai pot sa fac nmc laughing

| NLS a răspuns (pentru AlinCosty):

Daca BIOS-ul permite USB Boot, si functia e activata in BIOS, va functiona cel mai probabil.
Insa daca nu e HDD-ul, de ce ai da bani pe unul nou?

Incearca in primul rand ce a indicat dannyel86,
apoi, daca nu se schimba nimic, verifica daca nu cumva e de la stick (foloseste altul).

Nu ai dat detalii despre cum au aparut freeze-urile initiale, in ce circumstante. (ca da si dupa ce ai reinstalat Windowsul am inteles).

Si nu in ultimul rand, despre ce kit de Windows e vorba, si de unde il iei/descarci?

| AlinCosty explică (pentru NLS):

Am mai instalat de 2 ori înainte windows ul pe laptop și se auzea un zgomot ciudat din el, dar s-a oprit, a mers câteva zile bune și după cu început sa înghețe, mai intra singur în bios si isi mai dădea restart câteodată

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil da overheat

| AlinCosty explică (pentru anonim_4396):

Si ce sa i fac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlinCosty):

Pasta la procesor

| StefanE2019 a răspuns:

Salut, e normal ca un laptop vechi de 6 ani să aibă freezuri dese... Mai ales daca are prăjeli precum Celeron sau Pentium și 2GB RAM. ca să scapi de problemă cu adevărat ar trebui măcar să mai pui niste RAM sau sa îl schimbi cu totul.
Dar, dacă greșesc in privința componentelor, te rog să mă ierți.

| AlinCosty explică (pentru StefanE2019):

E un laptop de la Asus din 2014 apărut(parca) si avea 4gb ram cu un i3 vreo 500gb memorie și Nvidia 850m, ma gandeam ca s-a prăjit hdd si de aceea voiam sa I cumpar un nou hdd fara sa l conectez in laptop, sa I fac legatura externa cu un cablu usb

| StefanE2019 a răspuns (pentru AlinCosty):

Poți încerca, dar dacă ar fi sa se prăjească ceva mai degrabă ar fi procesorul.
Dar da, poate fi și un hard disk, deoarece are durată de viață de cam 3 ani pe laptop, după 4 ani deja incep sa apară probleme de obicei.

| AlinCosty explică (pentru StefanE2019):

Pai si ar functiona cu un HDD extern conectat cu cablu sau mai bine sa incerca sa l înlocuiesc?

| Andrei181 a răspuns:

Ar fi o varianta mai buna dacă ai instala un ssd, ar fi cu totul altceva și un pic ram, succes.