| ionut6709 a întrebat:

am un laser pointer verde tip pix cu putere maxima de iesire de 50mW clasa 3, cu baterii R3 in pachet am gasit baterii alkaline TG-Pawer.INTREBARILE SUNT:
-de ce daca NU pun baterii alkaline (TOSHIBA) merge 8-9 minute si scade puterea mult de tot.De ce face asa
-am mai avut un laser identic si i-am pus baterii DURACELL si amers 1-2 zile si a scazut puterea de tot, am crezur ca bateriile sau consumat dar cand am pus bateri noi deabea se vedea punctul si nu se mai vedea asa de bine.De ce a facut asa?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Laserul este lumina monocrom (de o singura culoare).
Jucariile de genul cum il ai fubctioneaza pe baza unor Led-uri facute in acest scop, iar puterea luminoasa este determinata de intensitatea curentului dat de baterii.

- Bateriile "normale", pe baza de zinc-carbube-electrolit dau un curent destul de mare, chiar si pentru lanterne sau aparate radio/casetofoane etc. Dezavantajul lor este ca, dupa un timp poate scurge electrolitul din baterie, deteriorand circuitele electronice, metalele din jur.

- Bateriile alcaline au o durata lunga de functionare, daca nu trebuie sa debiteze curent mare si timp indelungat. Din bateriile alcaline consumate nu curge electrolitul, din acest motiv sunt preferabile la aparate electronice de consum mic (telecomenzi, ceasuri electromecanice.

- bateriile Duracell sunt de durabilitate marita, nu scurge electrolitul din ele, dar costa relativ mult.

La toate tipurile de bateriile, cu timpul, scade tensiunea si implicit si curentul, respectiv intensitatea luminoasa a laserului.
Bateria poti alege dupa durata de functionare dorit si buzunarul tau.
Incearca sa folosesti acumulatoare reincarcabile in loc de baterii "normale", costul in timp este mult mai redus si le poti folosi si in alte scopuri.