| craiovaoltenia1234 a întrebat:

Am un modem internet mobil de la telekom( asa ca un stick) si imi merge 2 zile bine dupa care timp de o luna de zile ori nu mai merge deloc imi imi merge foarte prost. ieri am sunat la ei si mi-au zis ca merge asa in functie de perioada de facturare...nu stiu.nu prea am inteles bine.adica merge bine alea 2 zile pentru ca atunci e perioada aia cand mi-au dat modemul si dupa toata luna nu mai merge deloc.eu ce sa inteleg din asta, ca internetul lor e limitat ca pe telefon? Voua v-i s-a intamplat sa aveti modem mobil de la ei si sa mearga la fel? Ce credeti, dau funda!

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca e pe abonament, ai vreo 10 gb trafic de net inclus in abonament la care ai viteza buna, dupa ce se consuma acel trafic de 10 gb scade net-ul foarte mult pana la luna viitoare, binenteles astea nu spun ei ca altfel n-ar mai cumpara nimeni...
Oricum, mai nou, a aparut cam peste tot net cu wifi, intereseaza-te, e de 3 ori mai convenabil si la pret si la net! Bafta!

| craiovaoltenia1234 explică (pentru lpavel):

EXACT! Inainte aveam un modem mobil de la romtelecom si era net nelimitat ca asa e normal! Am intrat in ultima luna de contract si m-au sunat cei dela telekom sa imi zica de oferta asta cu modemul mobil de la telekom si nu mi-au zis ca e trafic limitat! Asta e cea mai mare tampenie, platesc 35 lei pe luna pentru 2 zile de internet?! Cea mai mare sarlatanie! O sa imi bag internet prin cablu, la care instalez un router sa prind wi-fi in toata casa, multumesc mult de ajutor!

| Asce90 a răspuns:

Deci, treaba e in felul urmator. Pe stick-ul tau de internet ai ceva numit trafic de net. Gen 200 MB, (e doar un exemplu, nu stiu exact cat trafic de net ai, depinde de oferta). In 2 zile, cand ti-ai epuizat tot traficul de net, o sa iti mearga netul teribil de prost. Daca vrei sa iti mearga netul bine trebuie sa iti iei un router.

| craiovaoltenia1234 explică (pentru Asce90):

Pai si router-ul ala nu trebuie la net prin cablu?

| Asce90 a răspuns (pentru craiovaoltenia1234):

Dap... iti trebuie cablu de net pentru modem...