| anonim_4396 a întrebat:

Am un monitor AOC 2369M si o placa video RX 580. Din cate vad, s-a dat automat pe 59Hz cand l-am montat si uneori exista flickering vizibil. Se poate intampla ceva daca-l dau pe 60Hz?

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Https://www.google.com/search?q=AOC+i2369VM+driver
corecteaza de la 2369VM la i2369VM
https://eu.aoc.com/en/monitors/i2369vm/support
click pe driver (kior)
https://aoc-pim.s3.amazonaws.com/......rivers.rar

insa apoi trebuie sa te descurci, dezarhivezi rar-ul si apoi te duci in device manager si ii dai install driver cu have disk/local computer

succes, asta e singura solutie pe care o stiu care ti-ar putea rezolva problema!

10 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Cand apare?
numai in jocuri

incearca vertical sync on (in respectivul joc)

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Singurul joc de ma joc nu are problema. Programele normale au flicker din cand in cand pe meniuri, si apare doar pe acest monitor de nu ii pot seta pe 60Hz. Si daca-l pun la alt PC, se seteaza automat pe 60Hz, si se vede corect.

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Si da, cu VSync se rezolva dar se desincronizeaza in timp deoarece monitorul merge pe 60Hz ca asta e singurul mod pe rezolutia aia (1920x1080) iar gpu-ul ii da 59. 93Hz (am citit in manual ca suporta chestia asta pentru compatibilitate TV, adica daca ii bagi semnal dintr-un receiver si merge pe interlaced cum emit astia in unele tari).

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Au eu uitasem ca monitorul asta cere drivere. Ms

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.google.com/search?q=AOC+i2369VM+driver
corecteaza de la 2369VM la i2369VM
https://eu.aoc.com/en/monitors/i2369vm/support
click pe driver (kior)
https://aoc-pim.s3.amazonaws.com/......rivers.rar

insa apoi trebuie sa te descurci, dezarhivezi rar-ul si apoi te duci in device manager si ii dai install driver cu have disk/local computer

succes, asta e singura solutie pe care o stiu care ti-ar putea rezolva problema!

| InvatamProgramare a răspuns:

1. nu seintampla nimic daca il dai la 60Hz dar nici nu vei simti nici o imbunatatire.
2. Ai acel flicker cand te joci? Daca da cel mai probabil e din cauza ca placa duce jocul destul de greu.
3. Daca se intampla si cand navighezi e posibil sa fie de la driverele de video.

| anonim_4396 explică (pentru InvatamProgramare):

Am reinstalat driverele dar tot nu ma lasa sa dau pe 60Hz. Totusi nu mai apare flicker la meniul contextual cand trec cu mouse-ul de pe o optiune pe alta. Cand ma jucam nu se observa nimic daca nu era joc 2D.

| anonim_4396 explică (pentru InvatamProgramare):

59.93Hz arata in Radeon Settings si zice ca monitorul are recomandat 59. 93Hz si nu ma lasa sa pun custom. Intrebam ca daca e sansa sa se fufuleasca Windows-ul daca schimb manual din Registry ca numai chef de reinstalat nu mai aveam (din setup sau recovery nu cred ca merge sa modific manual in registry sa pun la loc cum era, doar fisiere pot accesa, am incercat la alte modificari).

| InvatamProgramare a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce vrei sa fie fix 60?
stii care e diferenta dintre 59 si 60?
59 inseamna ca imaginea pe care o vezi pe monitor se redeseneaza de 59 de ori pe secunda.
Iar 60 inseamna ca imaginea pe care o vezi pe monitor se redeseneaza de 60 de ori pe secunda.
Crezi ca o redesenare pe secunda va face minuni?
Nu, te inseli amarnic. daca vorbeam de 59 si 130 era o diferenta mare, dar asa...

| anonim_4396 explică (pentru InvatamProgramare):

0.07 desenari pe secunda deoarece e fixat pe 59.93. Nu e diferenta vizibila, dar stiu sigur ca monitorul e de 60Hz ceea ce inseamna ca din anume motive e setat pe TV compatibility. Si nu ma lua pe mine cu "Nu, te inseli amarnic" [zise "InvatamProgramare"] programatorul lui peste, ai invatat si tu print("Hello world") la "Un! v3rs! tat3a din Bucharest" si toti ester pr0jti numa tu nu *aere de papa lapte*