| Stefan_Dragos_1997 a întrebat:

Salut TPU
Am un pc "Acer Veriton M420"

Specificatii tehnice:
Placa de baza : Veriton M420
Procesor: Amd Athlon X2 64 2.80 Ghz
Memorie ram : 3 GB DDR2,
Hdd: 1. Hitachi 160 GB - 7200Rotatii pe minut
2. (Nu ii stiu denumirea nici rotatiile pe minut) 36 GB
Cooler: AVC
Sursa: (Nu ii stiu denumirea) 250W (stiu ca are putere mica)
Nu am placa video, o am pe cea integrata!

Problema:
Cand pornesc pc-ul nu se vede nimic pe ecran (negru, nu transmite semnal in monitor) si nici acel beep de la inceputul pornirii nu se aude,
Mentionez ca ledurile de la unitate se aprind!
Am curatat fiecare componenta in parte de praf chiar si socketul procesorului!
Am scos toate componentele din unitate lasand doar coolerul, placa de baza, sursa si procesorul crezand ca sursa nu alimenteaza corespunzator, l-am pornit si tot negru e pe ecran!
Pana si hardurile le-am ascultat crezand ca sau ars, dar nu sau ars!
Si bateria am scos-o si tot degeaba!
Coolerul se invarte!

NU STIU CE SA MAI FAC!
Oare s-o fi ars vreo componenta?
Va rog mult ajutati-ma!

Multumesc anticipat!

14 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Ai incercat si cu alt monitor?

| Stefan_Dragos_1997 explică (pentru JustCosmin):

Da, plus ca nu se aude nici beep-ul ala de la pornire.

| Stefan_Dragos_1997 explică (pentru JustCosmin):

Da plus ca nu se aude beep-ul de la pornire

| M4RK a răspuns:

Poate ti s-a ars placa video, asa am patit si eu

| Stefan_Dragos_1997 explică (pentru M4RK):

Nu am placa video, o am pe cea integrata!

| M4RK a răspuns:

Ce-a integrata am schimbat-o si eu si dupa si-a revenit imaginea. Cel mai bine e sa chemi un specialist in reparati pc sau sa-l duci tu la ei.

| Stefan_Dragos_1997 explică (pentru M4RK):

La asta nu prea am vrut sa ajung...

| M4RK a răspuns (pentru Stefan_Dragos_1997):

Nu mai are garantie? Eu l-am desfacut sa va ce are si nu mi-a mai oferit garantie. Decat sa-l strici mai tare mai bine il lasi pe mana unui doctor.

| Stefan_Dragos_1997 explică (pentru M4RK):

Din pacate nu mai are crying, eu banuiesc ca ar fi procesorul findca, cand l-am desfacut coolerul era plin de praf, dabea se invartea!

| octav005 a răspuns:

Poate cablu de la unitate la monitor este intrerupt s-au vreun pin rupt, incearca si cu alt cablu

| Stefan_Dragos_1997 explică (pentru octav005):

Am incercat si chestia cu cablurile..., tot nu merge..., niste prieteni de ai mei mi-au spus ca daca nu se aude acel beep la pornirea pc-ului inseamna ca s-a dus procesoru, oare asa o fi?

| octav005 a răspuns (pentru Stefan_Dragos_1997):

Da. Posibil. Schimba bateria aceea. Poate e descărcată. Verifica sa fie acel difuzor conectat în placa de baza

| Stefan_Dragos_1997 explică (pentru octav005):

Am incercat sa schimb si bateria! Tot nu merge!

| octav005 a răspuns (pentru Stefan_Dragos_1997):

Atunci procesorul. s-au dul in service