| anonim_4396 a întrebat:

Am un pc care are doar disc local (c.Cum pot sa mai bag si alte dicuri locale in el? Din cate stiu eu trebuia sa dai clic dreapta pe computer iar apoi la manage, dar de acolo nu mai stiu

12 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Se poate, folosind Gparted Live Cd Gparted este unprogram special de partiționare, dar operația asta este riscantă, deoarece în momentul de față ai sistemul instalat pe tot hard disc-ul(cum este normal să fie), iar ca să mai poți crea înca o partiție este necesar să modifici partiția C:, să o faci mai mică, iar în spațul nepartiționat să creezi o alta ce va lua litera D:., dar asta poate cauza malfuncții în sistemul de operare instalat.
Facultativ, dacă e desktop, poți adăuga un hard disc secundar sistemului, hard disc ce în urma partiționării acestuia se va comporta ca o partiție Dsadde exemplu) de pe hard discul unde ai sistemul de operare instalat deja(preinstalat de fabrică bănuiesc). Succes

| KodrutZ a răspuns (pentru DeyCj):

Cam orice faci poate cauza malfunctii... mai ales daca iti pica curentul in timp ce o faci. La sex nu se aplica, merge si fara curent. Discutam de partitionare. Paragonu' e foarte usor de folosit. Daca nu esti in stare sa intelegi 2-3 chestii simple privind partitionarea si folosirea unui program de genul asta, atunci esti bun de plata.

| DeyCj a răspuns (pentru KodrutZ):

Corect,de asta i-am recomandat un al doilea hard, că nu mai văd văd scopul creerii a două sau mai multe partiții pe un hard.
Acuma virușii moderni știu migra chiar și în sectoarele de boot și pe alte partiții, infectând datele de pe acestea.
Asta cu două aprtiții s-a moștenit demieronat de pe vremuri apuse când virușii nu știau numa să distrugă sistemul, dar...a fost; oricum o idee proastă(după mine) că asta scade din viteza de accesare a datelor, defragmentări mai mari ale hard-ului, etc

| KodrutZ a răspuns (pentru DeyCj):

Ei, cum sa nu vezi scopul? Daca discutam de HDD sau de hibrid, atunci faci C-ul de maxim 100 GB pentru sistem si programe vitale, mai faci o partitie pentru instalat chestii mari gen jocuri si restul de spatiu mai bagi una pentru stocare. Asa nu mai stai sa defragmentezi un hard intreg din cauza ca Windowsul/Program Files sint imprastiate peste tot. Nici nu m-am gindit vreodata la virusi cind partitionam, ci doar la sporul de viteza obtinut. La sisteme mai vechi e utila si crearea unei partitii de Swap fix dupa C in care sa bagi doar swap file-ul, de dimensiune fixa.

| K0sti a răspuns (pentru KodrutZ):

Corect Kodrutz! Cu o mica observatie, e prea mult 100 GB, mananca spatiu degeaba, 50 GB este arhisuficient pentru tot, programe, drivere, windows!

| KodrutZ a răspuns (pentru K0sti):

Depinde. Ideal sa e sa ai si macar un 30-40% din partitia respectiva libera. Eu am de exemplu SSD de 120 si in mod normal cam 65 GB sint liberi pe el, dar am hibernation dezactivat. Numai daca ai activat hibernation si un swap de 8 GB, presupunind ca ai 8 GB de ram cum am eu, se duc 20 GB fix pentru nimic (in cazul meu, ultima oara m-am trezit ca hibernation se activase de capul lui cind am instalat softul UPS-ului care are posibilitatea sa iti bage calculatorul automat in hibernare cind se ia curentul).

| K0sti a răspuns (pentru KodrutZ):

Am partitia de 50 GB, programe destule, swap cat vrea el, memorie 5 GB si mai am din 50 GB, 27 GB liberi! Deci loc suficient. Win 7! Calculatorul merge non-stop, nu se opreste decat atunci cand pica curentul. Da UPS-ul cu el jos, daca sta prea mult oprit curentul!

| KodrutZ a răspuns:

Trebe' partitionat discul. Lasa porcaria aia de drive manager din Windows, ia asta, e free si foarte bun - https://www.paragon-software.com/home/pm-express/

| pbsolver a răspuns (pentru KodrutZ):

Trebuie sa stii ce sa faci si cu paragonu', iti poti face calculatorul inoperabil. mai bine cheama pe cineva care se pricepe. sa-ti salveze tot din pc si sa-ti repartitioneze sau sa-ti mai adauge un hdd

| horia2012 a răspuns:

Vezi cat ai liber pe C. In afara de Windows, salveaza toate datele ca ai sa le pierzi.
In primul rand tu ai o singura partitie. Trebuie sa imparti acea partitie in mai multe volume, dupa care sa creezi partitii noi in volumele create.
Pentru a imparti C procedeaza ca aici:
http://technet.microsoft.com/en-us/magazine/gg309169.aspx
(lasa pentru C-100 GB (100.000 MB)-depine de cat ai HDD)
dupa care creezi partitii:
http://technet.microsoft.com/en-us/magazine/gg309170.aspx
sau aici:
http://www.totuldesprecalculatoare.ro/......windows-7/

| KodrutZ a răspuns (pentru horia2012):

"In afara de Windows, salveaza toate datele ca ai sa le pierzi." No ***, Sherlock?

| stlucian a răspuns:

Vezi aici:
http://videotutorial.ro/......-video-hd/

in link mai jos video