| Cristian12321 a întrebat:

Am un pc cu 4gb RAM. La inceput imi utiliza 28% cand nu ma jucam. Acum fara sa ma joc imi utilizeaza in jur de 50% si imi raman doar 2gb ram liberi pentru a ma juca. Problema e ca am fps drop-uri din aceasta cauza. Cum pot sa reduc ram ussage-ul pentru a ajunge la un maxim de 30% cand nu fac nimic pe pc?
am win 7 ultimate 64 bit

Răspuns Câştigător
| bonico a răspuns:

Salut,
Au fost create destule tutoriale pentru problema ta pe net, dar pentru ca tu ai adresat intrebarea aici raspunsul e acesta:
1.click dr. pe taskbar si alegi task manager dupa care in tabul performance accesezi din stg jos botonul resource monitor si intri pe tabul memory.
2.identifici serviciile si programele care iti consuma cele mai multe resurse - mai mult ca sigur e bine sa dai din servicii temele jos (Themes) - disable si stop.
3.in command prompt scrii msconfig si dai enter - intri pe tabul startup si debifezi de acolo jocuri si programe pe care stii ca le-ai instalat (daca nu stii ce inseamna restul nu debifa - mai bine intrebi un cunuscator, risti sa nu-ti mai porneasca sunetul, placa video, etc...) care ruleaza permanent.
4.da un click dr pe my computer - alegi properties - Advanced system setting, apoi tabul advanced si intri la settings-ul de pa performance - click pe Adjust pe best performance apoi apply si ok. Intri apoi tot in system properties in tabul system protection apesi configure si dai turn off system protection - apply, ok.
5.in command prompt scrii services si enter – iti dau un link mai jos cu ce servicii poti sa opresti si sa le pui pe manual in conditii de siguranta >>> http://www.7tutoriale.ro/......-siguranta

Multa bafta si sa ne spui si noua cum se misca dupa ce vei fi facut tot ce ti-am scris mai sus.
Funda daca ti-am fost de ajutor.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| vvviper a răspuns:

Mai bagă rami.

| Cristian12321 explică (pentru vvviper):

Eu vreau sa stiu cum pot sa reduc ussage-ul de ram nu sa mai bag (de bagat o sa mai bag 4 dar vreau sa stiu de ce imi foloseste asa de mult ram... mai mult ca inainte si tot aceleasi aplicatii/jocuri etc am pe el...

| SmLighte a răspuns:

1) - cel mai probabil de la programe instalate, aplicati sau extensi pentru browser care consuma RAM. http://prntscr.com/6qn02k (