| AbsolutNormal a întrebat:

am un pc cu o placa de baza inel q965 cu un procesor Intel d 925 de 3.0 ghz pe socket 775 si mi se pare slabut totusi pentru unele jocuri si as vrea sa il schimb cu un procesor Intel dual-core e5700 de 3.0 ghz socket 775 si as vrea sa stiu daca il pot schimba si daca este compatibil.

Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Atata timp cat e acelasi socket se poate dar pentru performanta nu tot timpul conteaza procesorul procesorul e in general pentru modificari video auto cad photo. Adobe... pentru asta ai avea nevoie de un procesor bun pentru jocuri cauta o placa video mai adauga niste rami

| TheSoldier a răspuns:

Pai, depinde. Trebuie sa vezi daca placa ta de baza suporta procesoare dual core. Daca as fi in locul tau, l-as vinde si mi-as lua unul mai bun. Deja si dual core-ul de 3. 00ghz e vechi.

| AbsolutNormal explică (pentru TheSoldier):

Pai placa mea suporta dual-core in intrebare am zis ca am deja un procesor dual-core doar ca este cam slabut si nu vreau sa imi iau un procesor de ultima generatie pentru ca nu are rost sa bag atatia bani intr-un pc pe care stiu ca peste 3-4 ani il voi schimba din nou.Asa ca vreau un procesor mai bun asta pentru ca nu prea ma pasioneaza gamingul intens il vreau doar pentru net si eventual unele jocuri ce nu necesita i5 si i7.

| TheSoldier a răspuns (pentru AbsolutNormal):

Pai, din moment ce suporta dual core, iti dai seama ca nu ai cum sa-i bagi i5 sau i7. Dar de ce nu iti iei o placa de baza ca lumea? Eu vazusem pe un site la 100 de ron, mergea sa ii bagi maxim 36gb ram, si suporta orice procesor Intel.

Răspuns utilizator avertizat