| Laur7010 a întrebat:

Am un PC cu un windows 10 pro si un hdd.
Mi-am comandat un ssd de 256 gb. Voi ce spuneti sa trag pe ssd? Windows-ul sau jocurile?
Intrebarea mea este cum imi pot reinstala windowsul cu conditia ca toate datele mele(hdd+RAM) SA FIE STERSE COMPLET. Imi doresc sa imi curăț pc-ul si sa fie ca nou.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Din RAM se sterg toate datele complet la fiecare oprire a PC-ului.

Iar daca instalezi Windowsul pe noul SSD, ceea ce e recomandat daca vrei sa vezi un plus de viteza, datele de pe hardul vechi le stergi cu o simpla operatie de formatare. (preferabil Quick Format).

La instalarea Windowsului pe SSD, alegi SSD-ul ca partitie pentru instalarea Windowsului, insa la inceput o sa vezi marimea lui ca spatiu nealocat (Unnalocated space ).
Apesi New, apoi OK, si se creeaza noua partitie.
Avand grija sa fie ea selectata, (si nu vechiul HDD) apesi NEXT, si va incepe instalarea.

Daca instalezi de pe stick (creat de preferinta cu RUFUS sau cu Windows 7 USB DVD Download Tool), recomand sa lasi SSD-ul pe prima pozitie la bootare (numit generic tot HDD in BIOS in ecranul de boot manager), si sa pui dispozitivul USB pe pozitia 2 (il gasesti sub cele mai diverse nume, de la USB-HDD, la USB-Flash, USB-CD-ROM, USB-ZIP, etc. Daca apare acolo, alege mereu USB-HDD).

Apoi vezi ca in primul ecran ce apare atunci cand ai pornit PCul o sa vezi undeva jos scris: "Press F12 (sau o alta tasta intre F8 si F12) for Quick Boot" (sau Quick Boot Menu).
Apesi, alegi stickul (USB-HDD, cum ziceam mai sus) si va incepe sa booteze de pe el.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"oate datele mele(hdd+RAM) SA FIE STERSE COMPLET"

simplu și rapid:
- RAM il cureți scoțânt pc-ul din priză
- HDD il formatezi (complet) la noua instalare. Gata!

| anonimg a răspuns:

La instalarea windows-ului îți vor apărea pe monitor toate dispozitivele de stocare din pc: și ssd și hdd. Atunci poți să le formatezi pe amândouă și apoi selectezi ssd-ul pentru instalarea windows-ului.

Memoria RAM de la pc este diferită de cea de la telefon. La telefon trebuie eliberată de utilizator (în anumite cazuri). La pc se eliberează singură, și deci nu trebuie să-i faci nimic niciodată.

| sayWhaaat a răspuns:

SSD-urile de 250 gb sunt cele mai nasoale, pentru ca sunt prea mari pentru Windows, si prea mici pentru jocuri.

Dai retur si fie ia un SSD de 500gb pentru jocuri, fie unul de 100 pentru windows.

| bbobo22 a răspuns:

Daca vrei ca PC-ul tau sa mearga mai repede trebuie sa instalezi Windows-ul pe SSD.
Ai doua variante. Prima ar fi sa sa reinstalezi Windows-ul de la zero pe noul hard SSD.
A doua varianta ar fi sa muti cu un program Windows-ul vechi pe noul SSD.
Gasesti pe net tutoriale in acest sens care iti explica pas cu pas ce sa faci. Eu iti recomand prima varianta.

| Laur7010 explică:

Imi recomamzi un tutorial anume ca imi este teama sa nu fac cevavgresit?

| NLS a răspuns (pentru Laur7010):

Iti trimit pe privat un tutorial creat de mine, cu toti pasii,
e cel putin la fel de bun precum un tutorial video.
Daca il urmaresti cu atentie, e imposibil sa nu reusesti.

Daca crezi ca la pasul P03 nu te descurci (scrierea imaginii pe stick cu Rufus), poti incerca Windows USB/DVD Download Tool, e mai simplu pentru incepatori, si ar trebui sa functioneze la fel de bine.
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=56485