| NonameQWERTY a întrebat:

Am un pc server, ce pot face cu el, poate rula jocuri, e mai bun decat un pc simplu, pot pune windows 7 pe el?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Cum adica "PC server"?
E ca si cum ai zice ca ai un caine pisica. Ori ai PC, ori ai server.
Singurul avantaj al unui sistem de operare de server la un PC normal ar fi posibilitatea monitorizarii a tot ce se intampla in reteaua locala. Nu e recomandat pentru jocuri, pentru ca un sistem de operare server e construit sa faciliteaze operatiunile de background ( procesorul concentreaza "energia" pe actualizari, economisirea curentului si alte tampenii in loc sa se ocupe de joc).

Fundamental, nu sunt foarte diferite.
Serverele au piese mai bune si mai scumpe, deci ar supravietui mai mult decat un PC normal. Memoria este mai mare.
Dezavantaj mare : placile video de pe servere nu sunt facute pentru jocuri.

Pe scurt: Da, ai putea, dar nu este recomandat.

1 răspuns:
| ziftode a răspuns:

Hardware de server e gandit din start sa nu crape, un server ar trebui sa poata sta non-stop deschis chiar ani de zile, au racire mai buna, dar mult mai zgomotoasa (serverele stau in camere speciale)

poti sa pui windows 7 pe el, dar nu prea ti-l recomand pentru jocuri, totul pe un server e gandit sa mearga bine serviciile (care stau "in spate" - background) si nu aplicatiile din "fata" - foreground

procesoarele de pe server pot fi mult mai puternice (xeon) dar cipsetul placii de baza mult mai slab (nu are nevoie sa comunice in draci in timp real cu placa video ca sa iti faca jocul sa aiba fps cat mai mare)

placile video de server ori sunt foarte slabe (on board) doar ca sa ai imagine pe monitor, ori pot sa nu aiba port video deloc (nVIDIA cuda)

ce as face eu cu el: as pune Linux si l-as face seedboxwinking