| anonim_4396 a întrebat:

Am un PC si sunt nelamurit pe ce biti sa instalez Windows, 64 sau 32. Configuratie:
Procesor: Intel Pentium CPU G2020 2.90ghz
Ram: 6GB
Placa video: Nvidia Geforce GT 630
Am citit multe chestii pe Internet si din ce am citit mi s-ar potrivi 64, asta din argumente. Va rog lamuriti-ma si pe mine.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Instaleaza-ti un sistem de operare pe 64 biti! Degeaba ai 6gb de ram daca-ti instalezi unul pe 32 biti, pc-ul nu va folosii decat 3.2gb maxim!

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. In functie de procesor, procesorul iti spune daca merge pe 64 sau 32 de biti. Dar stiu ca e indicat pe 32 sa il instalezi pentru ca e posibil ca driverele sa fie facute pe 32 de biti, nu pe 64.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa utilizezi toti cei 6gb ram pune pe 64, altfel vei putea folosi doar 3

| MskDesign a răspuns:

Cu siguranta os-ul trebuie sa fie pe 64 biti cu cei 6 GB de ram pe care ii ai.

| draand28 a răspuns:

Fii atent! Sistemele de operare pe 32 bits suporta maxim 3GB ram, iar cele e 64bits suporta pana la cat ai tu.