| thegame9 a întrebat:

Salut TPU!
Am un procesor Intel® Pentium® 4 de 2.80 GHz (asa scrie pe el), daca dau :"dxdiag" imi spune ca e de 2. 8hmz (2 CPUs) iar la

http://www.systemrequirementslab.com imi arata la CPU
Speed: 1.9 Ghz.
Iar intrebarea mea este: El e de 1.9 ghz sau 2. 8ghz? Funda;)

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

E de 2.8 GHz.
FSB-ul și rația sunt date pe automat, iar când procesorul nu este folosit la capacitate maximă, își reduce automat frecvența pentru a face economie de curent. Al meu scade până la 1200 MHz, iar în caz de nevoie urcă treptat până la 3000 MHz.