| iAMVi a întrebat:

Am un router Asus rt n12 + care nu a venit cu cd si as vrea sa tiu cum il instalez, la ip cand dau nu ma trimite la setari ci imi apare ca si cum nu ar fi internet, va rog care ati avut acest route in grija, cum o rezolv? sad

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie la IP! El este 192.168.1.1 Dupa ultimul 1 nu pui punct. Si eu am patit-o.

| vladeusebiu a răspuns (pentru Salontanul):

De pe internet explorer mai trebuia adaugat.happy

| iAMVi explică (pentru Salontanul):

Am scris si apare ca n-am net, la alt router ma baga in meniul de configurare

| Salontanul a răspuns (pentru iAMVi):

Stiu ca nu-ti apare net. Incearca ce ti-am spus eu. Atata trebuie sa scrii: IP-ul. Ti-e greu?

| Salontanul a răspuns (pentru iAMVi):

Si, vorba lui "vladeusebiu" trebuie sa-l scrii sus la http in Internet Explorer. Ti-am pus si o poza edificatoare: http://s1066.photobucket.com/user/tsc1956/media/A_zpsblyai79c.png.html

| iAMVi explică (pentru Salontanul):

Am mai configurat un router, am scris acel ip sus la http și m-a lansat spre meniul routerului dar la acest Asus după acel ip în internet explorer îmi apare ca n-am net, nu mă baga în configurare

| Salontanul a răspuns (pentru iAMVi):

Poate fi o problema cu el sau cu placa de retea. Incearca-l si la un prieten.

| laurentiu80 a răspuns:

Ai conectat cablul de retea (cel scurt cu care a venit routerul) la unul dintre porturile LAN a routerului si apoi la placa de retea a calculatorului?

| K0sti a răspuns:

Foloseste butonul de reset si dupa aia o sa-ti mearga!

| ChaRliE007 a răspuns:

Deci, am acelasi router si merge bine. Trebuie sa ai modem. Bagi LAN1 din modem in WAN la router, dupa bagi cablu' de net de la PC in LAN1 la router si dupa bagi router-ul in priza. Dupa daca nu merge sa intri pe IP-ul lui 192.168.1.1 la PC incerci pe telefon. Eu asa am facut setarile de pe telefon

| cristiancriss a răspuns:

Nu iti trebuie cd neaparat cd intri pe youtube si scrii configurare router Asus rt n12. si gasesti e simplu.