| Marius-Dumitru_Aursulesei_1997 a întrebat:

Salut TPU! Am un router HUAWEI HG250s si nu gasesc unele accesorii. Mai exact eu am un port modem si as vrea daca se poate sa conectez PC-ul la portul modem iar din portul modem sa conectez si router-ul care sa transmita semnalul wireless la telefon, laptop, etc. fara a fi nevoie de telefon fix. Router-ul il am de la romtelecom doar ca acum am internet prin cablu de la AKTA si nu stiu cum sa il conectez. Ce vreau sa mentionez este ca beculetele de la LAN stau aprinse, cel de la ADSL clipeste, iar daca (si doar daca) pun cablul de la retea intr-o interfata LAN, beculetul de la WLAN clipeste. Astept un raspuns bun la schimb cu o funda!winking

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Conexiunea trebuie făcută folosind un cablu ethernet conectat în oricare port lan.Cablul acela ethernet va intra în portul Wan al router-ului, router ce va fi setat pe conexiune directă. Succes

| Marius-Dumitru_Aursulesei_1997 explică (pentru DeyCj):

Am dat un reset router-ului, imi poti spune cum pot configura din nou router-ul?

| DeyCj a răspuns (pentru Marius-Dumitru_Aursulesei_1997):

Simplu.Ar trebui să știi IP-ul router-ului, apoi folosind adresa aia Ip(ex:192.168.xz.yy) să o tastezi în browser. Apoi undeva acolo ar trebui să vezi un wizard.Folosește acel wizard, deoarece ți mult mai ușor.Nu uita să salvezi setările.Succes