| Rares148 a întrebat:

..Am un router LevelOne si de ceva timp am probleme cu el...
Va dau toate datele despre el:
Nume Retea:LevelOne-WBR320s
IP(actual):192.679.014.1
Parola din fabrica:wBr57KLonq
Parolele schimbate de mine in fiecare zi.
1. xcvbskn70
2.skrolldip92
3.Kddn18j
4.busnla781
5.dsvak1230
Cam atatea am bagat si mereu a doua zi imi apare ca nu are parola wpa psk, mi se schimba ip-ul adica in fiecare zi cateodata si parola dar am buton de reset pe router...
Ce ziceti poate sa fie vreun hacker, un vecin nepoftit care imi fura wi-fi-ul? atunci ce?
Astept raspuns...Dau funda????

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

JackR are dreptate.
Totuși, schimbarea IP-ului înseamnă că este un ip dinamic, si nu static. Adică tu nu ai net de la rds, ci de la o altă companie locală. Sau chiar routerul poate să facă asta. Eu m-as bucura sa am ip dinamic.
Cât despre parolă, aceasta trebuie să conțină 25 de caractere ca să fie una bună (litere si cifre amestecate; chiar și majuscule între ele; iar daca acceptă si simboluri este si mai bine). Aceasta numesc eu o parola bună.
Eu am avut înainte un router D-Link dir-635 unde pe pagina lui din browser puteam să văd si sa elimin orice dispozitiv conectat la el (era fără parolă, si in vremea când nu toti aveau wireless acasă). Dar acest router s-a stricat după 2 ani si Emag mi-a dat banii înapoi pe el. Cu el putem să transform un ip static în unul dinamic. Posibil ca si al tău să facă asta si sa fie setat in privința aceasta.

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Se poate ca cineva sa iti acceseze routerul cum ai zis si tu, sau sa se conecteze.

| JackR a răspuns:

"IP(actual):192.679.014.1" Ceva este in neregula cu IP-ul: sau l-ai copiat gresit, sau ai o problema serioasa cu router-ul. grupurile de trei cifre din IP sunt cuprinse intre "000"si "255". "679" nu este corect!

| Rares148 explică (pentru JackR):

Stiu este ceva in neregula cu el..mereu se schimba si nu este ip normal

| DoctorWh0 a răspuns:

Nu am nici o idee despre cum se poate rezolva problema ta, dar vreau sa iti zic ca nu este o idee prea buna sa pui ip-ul tau pe internet.